Fethiye

Things to do - general

 

Fethiye , Muğla büyük şehir belediyesine bağlı bir kıyı ilçesidir.

Kentin eski adı Meğri’dir. Bu ad, Rumca’da “uzak diyar” anlamına gelen Makri’den gelir. Günümüzde en gözde tatil bölgesi olan Fethiye bir çok doğal güzelliği ile bizleri karışlamaktadır.

En yakın hava ulaşımı noktası 40 km uzağındaki Dalaman Havalimanı’dır. Fethiye, şehir merkezine ise 124 km’lik bir mesafede yer alır.

Yazları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlıdır. Fethiye’de yaz ve kış aylarında denize girilebilmektedir. İklim olarak bu duruma çok uygundur. Aynı zamanda dalış için de çok ideal bir yerdir.

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında ,  Doğu ve Güneydoğu’su Antalya ili, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman ilçesi, kuzeyi Denizli ve Burdur illeriyle çevrilidir.
Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsalı bulunan Fethiye, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Ölüdeniz dışında Fethiye civarındaki birbirinden güzel kumsalları: Belcekız (Belceğiz), Çalış Kumsalı, İztuzu Kumsalı (Dalyan)

Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.

Şövalye Adası: Tarihte Meğri adası, Fethiye Adası isimleriyle de anılan Şövalye Adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Kumsalı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu güneş ışığını takip eder.

Country Türkiye

Nasıl Gidilir ?

Fethiye Dalaman Havaalimanı'na 40 kilometre uzaklıktadır. İzmir-Muğla yolu üzerinden ulaşım oldukça rahat. Muğla Fethiye arası yaklaşık 120 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir. Denizli Fethiye arası yaklaşık 184 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 15 dakika kadar sürmektedir. Antalya Fethiye arası yaklaşık 200 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 15 dakika kadar sürmektedir. Aydın Fethiye arası yaklaşık 218 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika kadar sürmektedir. Kocaeli Fethiye arası yaklaşık 720 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 10 saat kadar sürmektedir. İzmir Fethiye arası yaklaşık 337 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat kadar sürmektedir. İstanbul Fethiye arası yaklaşık 809 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 11 saat 30 dakika kadar sürmektedir. --- Yol tarifi almak için bulunduğunuz konumu seçiniz.

Harita Görünümü

Harita Görünümü

Henüz hiç yorum yok...