Tatilinize yön veriyoruz...
Ana Sayfa > Tatil Bölgeleri

Bozcaada’yı Keşfet

Bozcaada’ya nasıl gidilir ?

 

bozcaada-feribotu

 

Bozcaada İstanbul’dan Tekirdağ yolu ve sonrasında Çanakkale’ye geliyorsunuz,

Lapsekiden  Geyikli’ye gelerek Bozcaada vapuruna biniyorsunuz,

5,30 saat süren bir yolculuk sizi bekliyor…

 

ARABA ile BOZCAADA

İstanbul istikametinden  Assos’a gelirken araba ile  Çanakkale Boğazı’nı geçmek 3 için farklı seçenğiniz var;

* Gelibolu – Lapseki (20 dak)
* Eceabat – Çanakkale (15 dak)
* Kilitbahir – Çanakkale (7 dak)

Çanakkale Boğazı’nda  Gestaş’ın düzenlediği sefer saatleri için tıkayın : www.gestasdenizulasim.com.tr

Çanakkale’den sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşıyorsunuz,

İzmir yönünden gelirken, Çanakkale’ye gitmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

(Araba geçişi Çanakkale Boğazı’ndan  Gestaş ile 35 TL) 2016

Hızlı Feribot

Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında gidip gelirken Yenikapı – Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki iskeleye varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilirsiniz.Diğeri kadar rahat olmayan bu yolun manzarası daha güzel !

[Hızlı Feribot araba 115 TL, motorsiklet 50 TL ]

 

Karadan Mesafeler

  • İstanbul – Bozcaada     400 km.
  • Ankara – Bozcaada      710 km.
  • Bursa– Bozcaada         320 km.
  • İzmir – Bozcaada          280 km.
  • Çanakkale – Bozcaada   60 km.

OTOBÜSLE BOZCAADA

Bozcaada’ya  yazın bir çok şehirden  her gün bazı otobüs şirketi tarafından seferler düzenliyor. ( Çanakkale Truva, İstanbul Seyahat, Kamil Koç, Metro, Pamukkale). Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Feribot zaten Bozcaada merkezine yanaştığı için otobüsler adaya geçmeye gerek duymuyor.

Yaz dönemi dışında son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye varabilirsiniz.

(İstanbul-Geyikli İskelesi otobüs bileti, kişi başı 60 TL)

 

 

UÇAKLA BOZCAADA

Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı.THY’nın yazın hergün, kışın haftanın belli günlerinde düzenlediği bu seferler sadece Çanakkale-İstanbul ve Çanakkale-Ankara arasında yapılıyor.

Çanakkale merkezi ile Çanakkale Havaalanı arası 2 km. Çanakkale havaalanına indikten sonra taksi ya da  servis aracı  ile Çanakkale otobüs garına, buradan saat başı kalkan minübüsler ile  1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşırsınız. Veya denk gelirseniz haftanın bazı günleri Çanakkale-Bozcaada arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleri ile  adaya direk geçebilirsiniz.

DENİZ ULAŞIMI

Arabalı Feribot Seferleri

Ulaşım  Bozcaada’ya Gestaş tarafından, feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saatte alınıyor. Yaz sezonunda iki feribot karşılıklı çalışıyor. Yazın saat başı yapılan seferler, kışın günde üçe kadar iniyor. Yazın adadan dönüşte arabanız için önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

(Araba gidiş-dönüş 70 TL )

Deniz Otobüsü Seferleri

Çanakkale-Bozcaada arasına   Yaz döneminde  günaşırı deniz otobüsü seferleri var. Yaklaşık 1 saat süren yolculuk sadece yayalar için.

Eğer Bozcaada’da deniz tatili düşünüyorsanız gelmeniz gereken aylar, Mayıs sonu ve Ekim ortasına kadar,denize girebilirsiniz.

Tabi bu aylara denk gelen okulların açılış kapanış dönemleri ve bayramlar adanın en kalabalık olduğu zamanlar…

Eğer sakinlik istiyorsanız burayı sonbaharda tercih etmelisiniz, koylar,restoranlar,oteller size kalıyor 🙂

hala bağ bozumunun  devam ettiği zamanlardır.  toplanan üzümler traktörlerle fabrikalara taşınıyor. Sonbahar uzun yürüyüşler, bisiklet, bağlarda kalan üzümleri,  böğürtlen ve incirlerinden yemek için de harika bir zamanlama…

Adada kış ayları sert geçmiyor, yağmur bile yağsa hemen güneş açıyor burada , yani kışın bile huzur verici burası,

fakat poyraz nedeniyle soğuk hissettiriyor kendini, kar ise  nadiren yağıyor Bozcaada’ya .

sosyallik ve aktivite anlamında Bozcaada  Aralık  Mart ayları arasında  kış uykusunda oluyor,

Merkezinde  kaloriferli oteller, bazı restoran ve kafeler açık oluyor. Merkez dışındaki tesisler genelde kapalı oluyormuş adada.

İlkbaharda tekrar yeşillenen Bozcaadada, çiçekler açar ,bağlar, kırlar muhteşem bir hal alır,

adada yaşayanlarda bu yeşilliğin, piknik yaparak tadını çıkartmayı ihmal etmiyor,

 

Otel ve restoranların çoğu 23 Nisan tatili için açılış hazırlıklarına başlıyor. Binalar, masa ve sandalyeler boyanıyor, bahçelere yeni çiçekler ekiliyor. Bu tarihe yetişemeyen işletmeler ise 19 Mayıs’ta mutlaka açılmış oluyorlar.

Tatilinizi Adanın EN ÖZEL GÜNLERİNDE yapmak isteyenler:

 

New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu
14 Mayıs 2016

Bu yıl 6. düzenlenecek koşuda ada sporcularla dolup taşıyor. Otel rezervasyonlarını çok önceden yapmalısınız. Koşu ile ilgili bilgiler için: www.newbalancerun.com

Ayazma Panayırı – 26 Temmuz

26 Temmuz, adalı Rumların her yıl kutsal Aya Paraskevi günlerini kutladıkları tarih. Ayazma’da, Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor. Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan’dan gelen müzik grupları eşliğinde sirtaki yapılıyor. Bu geleneksel panayıra her yıl yurt dışından gelen çok sayıda Rum katılıyor. Uzun yıllardır Rumlarla iç içe yaşayan adalı Türkler de onları bu özel günlerinde yalnız bırakmıyor ve aynı coşkuyla kutlamalara katılıyorlar. Birbirlerine çok yakın bu iki kültürün kaynaşmasına tanık olmak ve bu keyifli ortamın havasını solumak için orada olmalısınız

 Ozanın Günü ve Homeros Okuması  6-7 Ağustos

2002 yılından beri düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor. Etkinlik boyunca hem davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyor hem de Homeros’un konusu Troya’da geçen büyük destanı İlyada’nın dünya dillerinde okunmasına tanık oluyorsunuz. Şimdiye kadar 9 ayrı dilde okuma yapılmış.İlyada okumaları adanın karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan sabah güneşiyle başlıyor. Günün erken saatlerinin dinginliğiyle uyum içinde sessizce bir araya gelen topluluk, destanın geçen sene kaldığı yerden okunmasını dinliyor.

15. OZAN’IN GÜNÜ ve HOMEROS OKUMASI

”Bu yılın ozanı Akgün Akova. 15. Yıl nedeniyle bu yılın programında yenilikler var. 6 Ağustos akşamı her zamanki yerde, yani Arka Deniz’de ozanın şiirlerini dinleyeceğiz. Ertesi sabah gün doğarken bir tekne ya da vapur ile Troya ören yerine gidip Iliada’yı Homeros’u öyküsünü anlattığı yerde, Troya’da okuyacağız. ” Haluk Şahin

Bağbozumu Festivali  2-4 Eylül

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor.  Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

Yerel Lezzetler Festivali- 24-25 Eylül

İlki 2010 yılında düzenlenen festival, Bozcaada’nın geleneksel günlerinden biri olmaya aday. Adalı kadınlar, evde yaptıkları yerel yemekleri bugüne özel ada meydanına kurulan sıra sıra tezgahlarda sunuyorlar. Giriş ücretini verdikten sonra tepsinizi ve fişlerinizi alarak yemeklerinizi seçmeye başlıyorsunuz. 2014 yılının yeniliği 3 gün boyunca restoranlarda ada lezzetleri ve ada şaraplarının olduğu “Yerel Lezzetler” menülerinin sunuluyor olması. Akşamları da çeşitli konserler düzenleniyor.
www.bozcaadayerellezzetler.com

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)
12-16 Ekim

Geçen sene ilki düzenlenen BIFED Türkiye ve Bozcaada’ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmek ve hem sanatın hem ekolojinin birlikte varolduğu yeni bir alan yaratmak amacıyla yapılıyor. Festival boyunca iki farklı salonda eş zamanlı sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında panoroma ve yarışma filmlerinin gösterimleri gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda çeşitli yer ve zamanlarda Atölye çalışmaları, fotoğraf sergileri ,ekoloji konulu panel, konuşmalar ve konser gerçekleştiriliyor.

3.akşamın sonunda jüri tarafından ilk üç yarışma filminin belirlenmesinin ardından filmlerin yönetmenlerine veya temsilcilerine ödülleri taktim ediliyor. Renkli görüntülerin yer aldığı ödül töreninin ardından 1.lik ödülüne hak kazanan filmin gösterimi ve ardından yapılan kokteyl ile gece sona eriyor.

Top