Tatil dönüşü cilde sağlık ve ışıltı veren maskeler

Tatil dönüşü cilde sağlık ve ışıltı veren maskeler

Güneşe maruz kalan bölgelerde deri döküntüleri, koyu lekeler, yanıklar görülebiliyor. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, tatil dönüşü evde de yapabilecek maskeler ile cilde bakım yapılmasını öneriyor.

Tatil dönüşü cilde sağlık ve ışıltı veren maskeler
Yaz tatili, birçoğumuz için deniz, kum, güneş demek… Özellikle güneş, yüzümüzü güldürse de beklenmedik sorunlar yaşamamıza yol açabiliyor. Kış boyunca nemsiz kalarak kuruyan ve matlaşan cilt, güneşle temas edince çeşitli sorunlar yaşamaya başlıyor. Atopik bünyeli bireylerde bu sorunların etkisi daha yoğun ve uzun sürebiliyor. Güneşe maruz kalan bölgelerde deri döküntüleri, koyu lekeler, yanıklar görülebiliyor. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, tatil dönüşü evde de yapabilecek maskeler ile cilde bakım yapılmasını öneriyor.

Normal ve Kuru Ciltler

Avakado Maskesi
1 adet püre avokado, 1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, 1 çay kaşığı limon suyu.
Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Cildinizi çok kuru hissediyorsanız limon suyu yerine Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bal Maskesi
1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, yarım çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı limon suyu.
Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Bu maskelere ilave olarak rahatlatmak amacıyla 2 adet yeşil çay poşeti gözlere uygulanabilir.

Bal: Nemlendirici, antibakteriyel, yatıştırıcı, doğal laktik asit ve zengin aminoasit kaynağı.
Avokado: Vitamin E, yağ asitleri ve doğal lipid kaynağı. Yaşlanmaya ve strese bağlı hücresel yıpranmaları onaran bileşenler içerir.
Tarçın: Doğal 5-alfaredüktaz inhibitörü, lipaz peroksidasyonuna ve bakteriyal üremeye engel olur. İçindeki kateşin cildin sıkılaşmasına ve hücrelerin yenilenmesine neden olur.
Limon: Zengin C vitamini kaynağı sıkılaştırıcı tonik
Yeşil Çay: Enflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliğe sahiptir.

Akne, Ekzema ve Kızarık Ciltler

Yulaf Maskesi
3 çorba kaşığı yulaf unu, yarım su bardağı sıcak su, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı yoğurt.
Sıcak su ve yulaf unu karıştırılarak 5 dakika unun yumuşaması sağlanır. Diğer malzemelerde ilave edilerek blenderdan geçirilerek homojen bir karışım elde edilir. Yüze uygulanan bu karışım 15 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Not: Bu karışım pat şeklinde yüzde veya vücuttaki ekzemalar üzerine de uygulanabilir. Tedavi için 25 dakika bekletilmesi uygun olur.

Genç ve Parlak Ciltler
Antioksidan Maske
1 adet şeftali, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limonsuyu.
Hepsi blenderdan geçirilerek püre haline getirilir ve gözlere gelmeyecek şekilde yüze uygulanır. 15 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanır. Aynada parlak, canlı ve genç bir ciltle karşılaşacaksınız.

Tüm Ciltler

Detoks Maskesi
2 çorba kaşığı yeni hazırlanmış kahve, 2 çorba kaşığı kakao tozu, 1 çorba kaşığı bal, 3 çorba kaşığı yoğurt.
Blenderdan geçirilen homojen maske yüze uygulanır ve 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Yıkama sırasında güneşten hasar görmüş derinin uzaklaştırılabilmesi için yüze hafif hafif masaj yapılmalıdır. Fazla hazırlanmış maskeyi biraz sulandırarak dirseklere veya vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz yerlere uygulayabilirsiniz.

Yağlı ve Problemli Ciltler

Çilek ve Limon Maskesi
10 adet orta boy çilek, 2 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.
Tüm ürünler ezilerek sürülmesi kolay hale getirilir. Kesinlikle blender ile püre haline getirilmemelidir. Karışım yüze uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Sıcak havlu yüze örtülerek 3 dakika beklenir ve soğuk su ile ile yüz temizlenir.

Çilek: Salisilik asit içerir ve akne oluşumu ve gözeneklerdeki genişlemeye engel olur.
Limon suyu: Yaşlanmış ve ölü deriyi uzaklaştırır ve gözenekleri daraltır.
Yoğurt ve bal: Antibakteriyal etki sağlarlar.

Kızarıklık Azaltan Maske
1.5 çorba kaşığı yulaf unu, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı tatlı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı demli yeşil çay- sıcak.
İlk dört malzeme bir kasede karıştırılır. Üzerine sıcak yeşil çay ilave edilerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Karışım yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Sıcak ıslak bezle temizlenir. Ilık su ile yıkanır. Kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Tedavi için bu uygulama haftada 2 kez tekrarlanmalıdır.

Hassas Ciltler

Salatalık Maskesi
1 kabuğu soyulmamış iri doğranmış salatalık, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı maya, 1 çorba kaşığı yulaf, 1 çay kaşığı bal.

Salatalık ve yoğurt blenderdan geçirilir. Diğer malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Temiz yüze uygulanarak 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.
 

kaynak.milliyet

Loading

Bir cevap yazın