Tatilde Kilo Almamak İçin 9 Kolay Tüyo

 

Tatilde Kilo Almamak İçin 9 Kolay Tüyo

Hepimiz tatil için çalışıyoruz ve lütfen kimse bizi koca yıl beklediğimiz bir haftalık tatilimizde onu yeme bunu yeme diye darlamasın!

Eğer yaz diyetine başlamakta geç kaldıysanız ve hala verecek kilolarınız varsa tatilinizi zehir etmeden ve şimdiye kadar çektiğiniz diyet çilesini bir kalemde silip atmadan gayet verimli şekilde sürdürebilmeniz için  yapılması gerekenler hiç de zor değil.

Canımız ciğerimiz diyetisyenlerimiz ya da her ailede olan, kilo vermek için hırs küpüne dönüp sonunda da kilo vermekle ilgili her şeyi bildiğini ve her şeyi ona sormanız gerektiğini düşünen hısım akrabalar gibi yemenizden kısın, kahvaltıdan kalktıktan sonra sahilden geçen mısırcı, kağıt helvacıdan sakının, gittiğiniz yerin meşhur ve leziz tatlarını denemeye bile kalkmayın gibi can sıkıcı şeylerden bahsetmiyoruz.

Koca yıl boyunda bekleyip pür sevinçle çıktığınız tatilinizden sonra diyeti bozma pişmanlığı yaşamamak ve Tatilde Kilo Almamak İçin 9 Kolay Tüyo şöyle;

İmkanınız varsa odalarda mutfağı olan bir otelde kalın.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_1

Bu şekilde öğün atlamadan ve diyetinize uygun şekilde yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Mutfak yoksa bile en azından bir mini buzdolabı olması gerçekten çok yararlı. Güneşin tüm enerjinizi aldığı ve karnınızı kazındırdığı noktada mini buzdolabındaki yoğurt ve meyveler hem ferahlık verecek hem de dengeli beslenmenizi sağlayacak. Mutfağı olan bir otelde kalıyorsanız kahvaltıyı ve öğlen yemeğini odanızda yiyip akşam yemeği için bulunduğunuz yerin harika restoranlarına gidebilir ve kendinizi lokal lezzetlerden mahrum bırakmamış olursunuz.

 

Gitmeden önce minik bir restoran araştırması yapın.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_2

Bu size bilmediğiniz bir yere gittiğinizde ilk gününüzde bile öğün atlamamanızı ve önünüze çıkacak ilk restoranın kötü olması ihtimaline karşı korunmalı olmanızı sağlayacak. Sonuçta bizim için her öğün önemli, neden çer çöple doyuralım karnımızı değil mi ama?

Yurt dışına çıkacaksanız ve telefonunuzda internetiniz olmayacaksa gitmeden önce gideceğiniz şehirlere ait internet gerektirmeden çalışan mobil uygulamaları indirebilir ve şehrin enfes restoranlarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

FETHİYE RESTORANLARINA BAK      GÖKÇEADA RESTORAN BAK

 

 

Bavulda yer kaplamayacak ama günlük egzersizinizi atlatmamanızı sağlayacak ekipmanınızı yanınızda götürün.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_3

Tatile gideceğiniz yerde yüzme ya da doğa yürüyüşü şansınız olmayacaksa, günlük egzersizinizi atlatmamanız için yanınıza bir ip ya da bir yoga matı alabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzu güçlü tutmayı sürdürebilir ve gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz. Bu tarz egzersizler için Youtube’da pek çok video bulunuyor. 10 dakikalık bir egzersiz işinizi görecektir.

 

 

 

Mesela bu;

 

Yeni müzikler dinleyin.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_4

Tatilde diyet motivasyonunu korumak en zor şeylerden biri. ‘Amaaan, yılda bir tatile çıkıyorum, yaa!’ deyip yiyip yatma felsefesini benimsemekten kendinizi alıkoymak için kendinizi motive edecek yeni şeyler dinleyebilirsiniz. Bu sesli bir kitap ya da gittiğiniz ülkeye özgü yeni müzikler olabilir. Sonuçta tatildesiniz, kendinizi farklı bir ruh haline sokmak sizin elinizde.

 

 

 

Tatile mutlaka spor ayakkabılarınızla çıkın.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_5

Zaten zorla diyet yapan mutsuz bünyeler, hareket etmemek ve diyetten uzak durmak için her yolu deneyip bin bir bahane bulmaya meyillidir. Bunu kendimizden biliyoruz 🙂 Tatilde yürüyüşe ya da şehri yürüyerek gezme fikrine karşı ‘Aaa, ben spor ayakkabılarımı getirmedim ki yaa!’ gibi bahaneler bulmamak adına tatile mutlaka spor ayakkabı ile çıkın.

Özel akşam yemekleri için yanınıza şıkırtılı ama bir o kadar da rahatsız ayakkabılarınızı alabilirsiniz tabi, buna sözümüz yok.

 

Egzersizlerinizi sabah yapın.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_6

Sabah egzersizleri diyete bağlı kalmak için en büyük motivasyonu sağlıyor. Egzersiz yaptıktan sonra vücutta salgılanan hormonlar mutluluk veriyor, bu da diyeti sürdürmeyi sağlıyor. Ayrıca tatile birlikte çıktığınız kişiler için de egzersizlerinizi sabah erken saatte yapmanız gayet mutluluk verici. Gün ortasında ‘Yaa, ben bugün hiç spor yapmadım, azıcık bekleyin de iki koşup geleyim’ diyip kimsenin gezme eğlenme planlarını bozmayın. Sonuçta onlar da sizin gibi  bu tatili dört gözle beklediler.

FETHİYE’DEKİ SPOR SALONLARI İÇİN TIKLA

Aktif bir turist olun.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_7

Eğer daha önce gitmediğiniz bir ülkeye ya da şehire gidiyorsanız, tüm günü otelde geçirmek yerine şehir turu yapmayı deneyin. Evet tatildeyken normal rutininizdeki gibi sıkı bir egzersiz programı uygulayamıyor olabilirsiniz ancak sürekli hareket halinde olmak da düzenli egzersiz yapmak kadar etkili olacak. Hem bu şekilde pek çok farklı şey deneyimleyebilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri, bisikletle şehir turu ya da tırmanma ile günlük 500 kaloriye kadar yakabiliyorsunuz. ‘Tatlım bizim yazlık var yıllardır gittiğimiz, gezip görmediğimiz yer kalmadı artık oralarda’ diyenler, en yakın bakkaldan bir top alıp kumsalda voleybol oynayın. Lütfen biraz çözüm odaklı olabilir miyiz artık?

 

Merdiven Çıkın.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_8

Gittiğimiz ultra lüks her şey dahil, çatlayana kadar yemek yemek serbest tatil köyü ya da otellerde neredeyse her yere asansörle çıkabiliyor olsak da, asansör kullanmak yerine mümkün olduğunda merdiven çıkmayı deneyin. Ayrıca merdiven çıkarken kaslarda biriken laktik asitin gece uykusu kalitesinde de artış gösterdiğini söylüyorlar.

‘Odamız teee 1484939. katta, otel biraz lüks ve büyük de, hihhih!’ diyenler asansörden 3 kat aşağıda inip, odanıza merdivenle çıkabilirsiniz.

 

Otel çalışanlarından şehrin yürüyüş parkurlarının haritasını isteyin.

tatilde-kilo-almamak-icin-9-kolay-tuyo_9

Günümüzde pek çok otel, misafirleri için keyifli zaman geçirebilecekleri aktiviteler düzenliyor. Bunlardan birkaçı da otelin bulunduğu alanda doğa yürüyüşleri ve tırmanma parkurları. Bu tür aktivitelere katılmanız hem günlük egzersizinizi yapmanızı hem de doğa ile iç içe olup tüm yıl biriktirdiğiniz stresinizden uzaklaşmanızı sağlayacak.

Tırmanırken üzerine bastığınız her taşı, patronunuz ya da sevmediğiniz iş arkadaşlarınız olarak düşünmeniz de gayet etkili oluyor 🙂

 

Gördüğünüz üzere sizi yemekten içmekten kesmedik. Yalnızca tembelliğinizin önüne geçmenizi ve kendinizi bu minik maddeler ile motive tutmanızı istiyoruz.

Tatilde Kilo Almamak İçin 9 Kolay Tüyo’yu uygulamak da gayet kolay. Tatilinizi zehir etmeden, yemek yememek için kendinizi kasım kasım kasmadan  eğlenip dinlenin. Yaşayın Diyet Kardeşliği!

LİLYA YÜRÜYÜŞ YOLU İÇİN TIKLA

Loading

Bir cevap yazın