İZMİR PLAJLARI – YÜZMEK İÇİN 10 GÜZEL KOY

 

Tatile İzmir’e gidiyoruz, nerede denize girelim?İzmir’de insanın canı yeter ki denize girmek istesin… İzmir’de her telden insana göre bir mavi var; civcivli mavi, tenha mavi, gösterişli mavi, sade mavi, ıssız mavi, gelişmiş mavi…

İzmir’de denize doymak isteyenler için mavinin her tonunu içeren güzel bir yüzme yerleri listesi çıkarmaya çalıştık.

Büyük şehirin tüm imkanlarına ek olarak, 47 mavi bayraklı plaja ve dünyanın en iyi sörf spotlarına sahip olan İzmir her gittiğimizde aklımızı çeliyor: İpimizi koparıp buralara mı yerleşsek acaba?

Şimdilik bizim gibi İzmir kaçamaklarıyla yetinmek isteyenler için işte karşınızda masmavi İzmir önerimiz :

Not: Sizin de önerilerinizi bekliyoruz!

 

1. Bodrum Koyu – Karaburun

bodrum-koyu

Fotoğraf: Olcay Özkaçar – www.instagram.com/olcayiss

Bakir, doğal, sakin koyları ile Karaburun kafa dinlemek isteyenler için birebir. Bodrum Koyu da, Karaburun koyları arasında en ünlüsü ve tesis bakımından da en zengini. Şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları kıtlığı yaşamadan kalabalıktan uzaklaşmak için bire bir. Şnorkelli mutlaka çantaya atın deriz çünkü buradaki balık sürüleri volta atıyor.

Mavi bayraklı olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde? 🙂

Bodrum Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

2. Sazlıca Koyu – Foça

sazlica-foca

Fotoğraf: Hazal Gündüz – www.instagram.com/hazellynuts

Foça İzmir’in ilk göz ağrılarından. Foça’da irili ufaklı bir çok güzel koy var. Sazlıca Koyu hem günübirlik gelmek için ideal, hem de kamp atmak için güzel bir spot. Burası Eski Foça ile yeni Foça arasında.

Sazlıca Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

3. Bademli Koyu – Dikili

bademli-koyu-dikili

Fotoğraf: Büşra Yaşar – www.instagram.com/f.busraugan

Her ne kadar emekli tatil bölgesi gibi gözükse de Dikili’de nice ünlü koylara taş çıkartacak güzellikte koylar var. Özellikle Kalem Adası ve ona bakan Bademli Koyu tertemiz sularıyla Tayland adaları atmosferini Ege’de yaşatıyor. Bademli’nin popüler plajlarından birisi Fame Beach. Haftasonları kalabalık olabiliyor, demedi demeyin.

Fame Beach’e nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

4. Ilıca Plajı – Çeşme

ilica

Fotoğraf: www.facebook.com/cesmebld

Burası, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ılıca kaynaklarının bulunduğu ince kumlu dev bir plaj. Kmlerce uzanan plajda hem halka açık yerler hem de birçok işletme var. Özellikle çocuklu aileler için çok uygun. Çünkü sığ alan oldukça fazla ve dalgalarla oynamak büyük küçük herkes için eğlenceli.

Ilıca Plajı’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

5. Altınköy Koyu – Urla

altinkoy

Fotoğraf: www.altinkoyciftlikevleri.com

Etrafı ormanlarla çevrili bu koy turkuaz renginde sularıyla tam anlamıyla bir cennet. Altınköy Çiftlik Evleri girişinden girip koya ulaşıyorsunuz. İçeri girmek için site sakini olmanıza gerek yok. Fakat burayı çok beğenip buradan bir ev almaya kalkarsanız o ayrı 🙂

Altınköy Koyu’na nasıl gidilir?Konum için tıklayın.

6. Dolungaz Koyu – Karaburun

dolungaz-koyu

Fotoğraf: Tolga Kocaboğa – www.instagram.com/tlgkcbg

Buraya Karaburun’nun çadırı kapıp gelmelik koyu diyebiliriz. Mimoza ve Bodrum Koyları kadar bilindik olmasa da en az onlar kadar güzel bir koy.  Turistik tesis ve işletme bulunmadığından hazırlıklı gelmekte fayda var.

Dolungaz Koyu’na nasıl gidilir?Konum için tıklayın:

7. Delikli Koy – Alaçatı / Çeşme

delikli-koy

Fotoğraf:  Erhan Çelik – www.instagram.com/erhanceliksk

Kendine has kırık beyaz kayaları, masmavi denizi ve sessiz sakin ortamıyla burası Alaçatı’nın kalabalık ve civcivli ortamının antitezi bir yer. Herhangi  bir işletme yok. Buraya şahsi aracınız dışında ulaşım da yok. Sörf okullarının ters istikametine doğru Port Alaçatı’nın 5 km uzağında.

Delikli Koy’a nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

8. Ildırı – Çeşme

ildiri

Fotoğraf: www.cesme.bel.tr/galeri/ildiri

Bizce burası İzmir’in en güzel koylarından biri. Belki İzmir’de denizi daha çekici yerler olabilir ama klasik kasaba hayatının devam ettiği, balığın hasını yiyebileceğiniz, gün batımının en güzelini görebileceğiniz Ildırı uğramaya değer.

Ildırı’ya nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

9. Mimoza Koyu – Karaburun

mimoza-koyu

Fotoğraf: Anıl Kaya – www.instagram.com/anilkaya83

Burası Karaburun merkezinin en güzel koylarından biri. Dalga yok, rüzgar yok. Çakıltaşlı bir sahili var. Ayrıca hiçbir zaman rahatsız edici bir kalabalık olmuyor. İşletme bakımından da az sade. Kafa dinlemelik.

Mimoza Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

10. Aya Yorgi Koyu – Çeşme

aya-yorgi-koyu

Fotoğraf: Armağan Durkan  – www.panoramio.com/photo/6965902

Burası malum Çeşme’nin en popüler koyu. Gündüz deniz keyfi, akşam üstü happy houra, sonra da gece hayatına bağlıyor. Burada İstanbul’un en ünlü işletmelerinin Babylon’da burada. Ara sıra konserler de oluyor. Alaçatı müdavimlerinin yıllardır değişmeyen adresi Aya Yorgi civcivli maviyi tercih edenlerin vazgeçilmezi.

Aya Yorgi’ye nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

 

kaynak.bizevdeyokuz.com

Loading

Bir cevap yazın