Atina’da gezilecek en iyi 10 yer

Antik kalıntılarından dünya çapındaki müzelerine, tarihi mahallelerinden sayısız kafe ve barlara kadar bir ziyaretçinin isteyebileceği her şeyi bünyesinde barındıran Atina’da görülecek ve yapılacak sayısız aktivite bulabilirsiniz. Ancak Yunanistan’ın bu tarihi başkentine gittiğinizde, sizin için listelediğimiz bu 10 yeri mutlaka görmelisiniz:

1. Parthenon

Parthenon

Atina’nın tam ortasında, kayalık bir tepenin üzerinde yer alan Akropolis, kentin en önemli tarihi eserlerini barındırıyor. Bu tarihi eserlerden en görkemlisi ise kesinlikle şehrin hemen hemen her yerinden görülen ve yaklaşık 2500 önce Tanrıça Athena’ya adanarak yapılmış bir tapınak olan Parthenon.

2. Plaka

Akropolis’in hemen aşağısında yer alan Plaka, şehrin en popüler bölgelerinden birisi. Plaka’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinirken, tipik Yunan mimarisine sahip iki katlı evleri ve masaları sokaklara taşan kafeleriyle kendinizi Atina’dan çok Ege Denizi’ndeki bir Yunan adasında yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

 

3. Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yunanistan’ın dört bir yanından çıkarılmış olan ve tarih öncesi dönemlerden, geç antik çağa kadar uzanan oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, dünyada kendi alanındaki en büyük ve en iyi müzelerden biri olarak biliniyor. Eğer gerçek bir tarih ve sanat tutkunuysanız, canınız müzeden hiç çıkmak istemeyecek.

© Xuan Che, Flickr (Creative Commons, CC BY 2.0)

4. Parlamento Binası

Parlamento Binası, şehrin en merkezi ve aynı zamanda en hareketli meydanlarından birisi olan Syntagma (Anayasa) Meydanı’nda yer alıyor. Geleneksel kıyafetleri içindeki Yunan askerlerinin, Parlamento Binası’nda bulunan Meçhul Asker Anıtı’nın önünde bacaklarını 90 derece havaya kaldırarak yaptıkları nöbet değişimi turistlerden büyük ilgi görüyor.

5. Kolonaki

Kolonaki

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

İstanbul’da Nişantaşı neyse, Atina’da da Kolonaki öyle. Kentin bu havalı mahallesi lüks butikleri, şık restoranları ve sayısız kafesiyle kentin en varlıklı kesiminin vaktini en çok geçirdiği yer. Siz de tıpkı Atinalılar gibi önce Kolonaki sokaklarında biraz yürüyüş yapabilir, ardından çılgınca alışveriş yapabilir ve yeterince yorulduktan sonra da en popüler kafelerden olan De Capo’da bir kahve molası verebilirsiniz.

 

6. Herodes Atticus Odeonu

Herodes Atticus Odeonu

Yaklaşık 5000 seyirci kapasiteli bu antik tiyatro M.S. 161 yılında, dönemin Atina’sının en önemli isimlerinden Herodes Atticus tarafından yaptırılmış. Akropolis’in yamaçlarında konumlanmış olan ve günümüzde hala Haris Alexiou ve George Dalaras gibi ünlü Yunan sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapan Herodes Atticus Odeonu, sunduğu müthiş Atina manzarasıyla da dikkat çekiyor.

7. Agia İrini Meydanı

Agia İrini Meydanı

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Eskiden şehrin çiçek pazarının kurulduğu Agia İrini Meydanı, son yıllarda yaşadığı dönüşüm sayesinde, kentin artık en trendy ve en popüler noktalarından birisi. Turistlerin henüz çok da keşfetmediği Agia İrini’nin en çok tercih edilen iki mekanı olan Tailor Made ve Spollati’de gündüzleri şehrin en iyi kahvelerinin, akşamları ise çeşitli kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

 

8. Antik Agora

Antik Agora

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Antik dönemde Atina’daki ve sosyal hayatın kalbinin attığı, politika ve güncel olaylarla ilgili tartışmaların yapıldığı Antik Agora, günümüze kadar ulaşan kalıntılarıyla dikkat çekiyor. Bu kalıntılardan, yapımı M.Ö. 415 yılında tamamlanan Hephaistos Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz.

 

9. Monastiraki

Monastiraki

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Dar ve kıvrımlı sokakları, dükkanları, kafeleri ve restoranlarıyla Atina’nın en hareketli bölgelerinden olan Monastiraki, aynı zamanda Yunan mimarisini yansıtan binalarıyla da en fotojenik semtlerden birisi. Ifestou ve Astiggos sokaklarında Pazar günleri kurulan bit pazarı ise oldukça ilgi çekici.

10. Lykavittos Tepesi

Üçgene benzeyen şekliyle hemen farkedeceğiniz Lykavittos Tepesi, Atina ve uzaklarda Ege Denizi’nin manzarasını en iyi görebileceğiniz tepelerden birisi. Lykavittos Tepesi’ne Kolonaki’deki Ploutarchou Caddesi’nden teleferikle ulaşabilirsiniz. Eğer biraz macera isterseniz, merdivenleri de tercih edebilirsiniz.

 

kaynak.skyscanner.com.tr

Loading

Bir cevap yazın