Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Ülke

Yurtdışı seyahat planı yapanların en büyük kaygılarından biri gidilecek ülkenin vize isteyip istememesi. Bir sürü evrak, bürokratik işlem, zaman ve para kaybıyla uğraşmak yerine vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler adeta imdada yetişiyor.

Avrupa, Türklere vize uygulayan çok sayıda ülke ile bu alanda liderliği elinde bulundururken; kıtada hala vizesiz seyahat edilebilecek destinasyonlar yer alıyor. Kısa uçuş mesafesi ve ekonomik uçak bileti gibi imkanların bulunduğu Avrupa’da vize istemeyen ülkeleri bir araya getirdik.

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek 10 Ülke

1. Andorra

Andorra-La-Vella
Andorra La Vella, Andorra

Andorra Prensliği, İspanya ile Fransa arasında Pirene Dağları eteklerinde, yaklaşık 30 bin nüfusa sahip olan bir ülke. Avrupa’nın vergisiz satış cenneti olarak bilinen ülkeye sadece alışveriş için gelen turist grupları bile bulunuyor. Andorra’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne kadar girişlerinde vizeden muaf durumda. Ancak Andorra’da havalimanı bulunmadığından, ülkeye İspanya ya da Fransa üzerinden geçmek gerekiyor. Her ne kadar vizesiz ülkeler arasında yer alsa da Schengen vizesi almadan gitmek imkansız yine de.

2. Arnavutluk

Arnavutluk-Kiyilari
Arnavutluk sahilleri yaz döneminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Osmanlı esintileri taşıyan başkent Tiran, Elbasan, Durres ve Vlore şehirleri görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde, ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

 

3. Belarus

Minsk-Belarus
Minsk, Belarus

Kuzey doğu Avrupa ülkelerinden Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkileyici bir coğrafyada bulunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’da idam cezası uygulayan tek devlet olarak biliniyor. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor. Başkent Minsk, Navapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye değer yerlerden. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

 

4. Bosna-Hersek

Mostar-Bosna
Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek’in en önemli simgelerinden

Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Bosna-Hersek, kış sporları alanında gelişme gösteren ülkelerden. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile doğa severlerin de ilgisinde. Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan Mostar, başkent Saraybosna ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor.

5. Karadağ

Kotor-Karadag
Kotor, Karadağ

Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve kale şehirleri ile tanınan Karadağ, engebeli coğrafyanın yarattığı olumsuzlukları günümüzde turizmde etkin bir şekilde kullanıyor. Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Karadağ’da Budva, Kotor gibi sahil şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında. Karadağ 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

6. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Girne-Kibris
Girne, KKTC

Akdeniz’in en büyük 3. adası olan Kıbrıs tam anlamıyla bir turizm merkezi. Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabiliyor. Başkent Lefkoşa, lüks konaklama tesisleri ile Girne ve adanın doğu sahillerinde yer alan Gazi Mağosa, KKTC‘nin en popüler yerlerinden. Deniz, kum, güneş turizmi ile öne çıkan adada, çok sayıda kültürel, tarihi eser ve ören yeri de bulunuyor.

 

7. Kosova

Gracanica-Manastiri-Kosova
Gracanica Manastırı, Kosova

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Balkan coğrafyasında, denize kıyısı olmayan ülkeye havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, tarihi kiliseleri, Osmanlı eserleri ve sessiz şehir yaşantısı ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Kosova’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkından yararlanabiliyor.

8. Makedonya 

Ohrid-Makedonya
Ohri Gölü, Makedonya’nın en popüler tatil noktalarından

Osmanlı Devleti’nin 542 yıl boyunca egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine has kültürü ve özellikleri korumayı başaran ülkeler arasında. Uzun yıllar süren Osmanlı hakimiyetinin izlerinin her yerde rahatlıkla görülebildiği ülkede, başkent Üsküp ile Ohri Gölü’nün de bulunduğu Ohri şehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Türk vatandaşları Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyor.

9. Sırbistan

Belgrad-Sirbistan
Belgrad, Sırbistan

Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıcakkanlı, açık görüşlü insanların ve lezzetli yemeklerin olduğu ülkede, Belgrad gece hayatı dillere destan. Türk vatandaşları Sırbistan’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

 

10. Ukrayna

Kiev-Ukrayna
Kiev, Ukrayna

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna‘nın birçok şehri Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde. Avrupa’nın en çok turist çeken 8. ülkesi olan Ukrayna, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değer taşıyan birçok yeri ile tercih ediliyor. Ülkeyi baştan sona kat eden Dinyeper Nehri kıyıları görmeye değer. Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson ve Donetsk öne çıkan şehirler arasında. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları 60 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf.

Ayrıca coğrafi olarak Avrupa kıtasında yer alan Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkeler de vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’den 2-3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri, tatil ve seyahat planları için ideal. Sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile tercih edilebilecek ülkeler vize derdi olmaması nedeniyle tercih ediliyor.

Loading

Bir cevap yazın