Ayvalık

Ayvalık, sanki kendi içerisinde gizli güzellikler barındıran bir yer oldu benim için. Her ziyaretimde kendisi ve zenginliği hakkında yepyeni heyecan uyandıran şeyler öğreniyorum. Bazılarını belki sizler de biliyorsunuzdur ama benim için bu zenginliklerin her biri bu şirin yeri sadece ülkemiz için değil, dünya turizmi için de cazibe merkezi yapabilecek değerde şeyler. Mesela kendine münhasır bir aroması olan dayanıklı zeytin yağı, mesela yüz elliden fazla meze çeşidi ve leziz Ege yemekleri, mesela yüzlerce yıllık tarihi evleri ve özgün mimarisi ve listeye eklenecek dahası ve dahası. Ayvalık kendisine vakit ayırınca işte bu güzelliklerini gözler önüne seriyor.

Ayvalık Nasıl Bir Yer Tanıyalım

1. Türkiye’nin en çok tescilli tarihi evine sahip ilçesi

Ayvalık Hakkında Bilgiler Geçmişte Rumların da yaşadığı bir yer olan Ayvalık’ta, dört binden fazla tarihi diyebileceğimiz ev bulunuyor. Ayvalık yöresine özgü sarımsak taşından yapılmış 1860 adet ev tescillenmiş bile. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınmış tarihi eve sahip yeri. Cumbaları, ferforjeleri, birbirinden güzel zarif kapıları, alınlıklarındaki işlemeleriyle her biri tek tek fotoğraflanmayı hakediyor. Gidin Ayvalık sokaklarında kaybolun!

2. Ege Denizi’ne serpilmiş 22 adası var

Ayvalik Adaları
Şeytan Sofrası
Ege denizine zümrüt taşı gibi serpilmiş tam 22 ada bulunuyor bu güzel coğrafyada. Cunda Adası belki en iyi bildiğimiz, belki bir ikinici adanın ismini daha söyleyemeyiz, ama orada öylesine bir güzellik yatıyor işte. Sualtı yaşamının zenginliği bizim dalışçıları her sene buraya çekiyor. Dalmasak dahi tekne tırlarıyla bu bölgeleri keşfe çıkalım.

3. Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkı

Ada Camping, Cunda, Ayvalık
Ada Camping, Cunda, Ayvalık
Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın 20’sini kapsayan ve deniz dâhil olmak üzere yaklaşık 18 bin hektarlık bir alana yayılıyor. Akdeniz’de yalnızca iki yerde bulunan Kızıl Mercanlara sahip park bir alanı yine burası. Doğal güzellik işte bu coğrafyada tam olarak ne anlama gelir, gözler önüne seriyor. Deniz, su altı zenginliği, irili ufaklı adalar, yemyeşil bir doğa.

4. Ülkemizin en leziz zeytinyağı bu coğrafyada üretiliyor

Ayvalık Zeytin Müzesi
Ayvalık Zeytin Müzesi
Kuzey Ege denince ilk akla gelen zeytin ise, zeytinyağı denince de ilk akla gelen Ayvalık burası işte. Bu topraklarda 1 milyon 750 binden fazla zeytin ağacı var. Buraya özgü zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı tarih boyunca bu coğrafyanın en karakteristik özelliklerini şekillendirmiş; canlı bir ticari hayat, zeytinden elde edilen ticari ürünler ve bunun getirdiği bilinirlik. Soframızı tatlandıran en leziz zeytinyağı işte Ayvalık’tan elde ediliyor.

5. Ege mutfağının en çok meze çeşidine sahip yerlerinde birisi

Ayvalık Yemekler
Hop Cunda Restoran
Ayvalık ve çevresinde mevsimine göre yetişen otlardan ve deniz ürünlerinden yapılan yüz elliden fazla meze çeşidi bulunuyor. Rum ve Türk yemek kültürünün harmanlanmasıyla doğan bu enfes lezzetler, özellikle Cunda Adası’ndaki restoranlarda, eşsiz Ayvalık zeytinyağı ile servis ediliyor. Ege denizinin cömertçe sunduğu balıklar ve deniz mahsulleri, usta ellerde rakı-balık-Ayvalık keyfinin de ayrılmaz bir parçası olmuş.Cunda Hop Restoran‘da yetmişten fazla meze sizi bekliyor.

6. Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü ve ilk en uzun köprüsü

Ayvalık Köprü
Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’ndan Cunda Adasi
Ayvalık, 1964’ten bu yana anakaraya Türkiye’nin ilk en uzun köprüsü ile Lale Adası’na bağlı. Bu minik ada da, Ayvalık Koyu’ndaki 22 adasının en büyüğü olan Cunda Adası’na Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile bağlanmış.

7. Yeniçarohori ismini hiç duydunuz mu?

Yeniçarohori Köyü (Küçükkuyu), Ayvalık
Yeniçarohori Köyü (Küçükkuyu), Ayvalık
Ülkemizde adını dahi duymadığımız, tarihi ve kültürel değerlerini neredeyse kaybetmekte olan çok sayıda köyümüz var. Bunların bazıları ise yaratıcı projelerle hayata döndürülmeye çalışılıyor. Bunlardan biri de Ayvalık’a 10 km uzaklıkta olan 1462’de Fatih Sultan Mehmet’in, Midilli’yi teslim almasıyla birlikte yeniçerilerin yerleşim merkezi olarak kurulan Küçükköy, yani eski adıyla Yeniçarohori. Ayvalık’ın sanatçılara ilham veren apayrı bir huzuru, manzarası ve içtenliği var, öyle ki Türkiye’nin yeni sanat ve tasarım köyü demek yerinde olur. Köyde yer alan tarihi evler, sanat galerilerine, tasarım butiklerine, gurme restoranlara, lounge ve caz mekanlarına, butik otellere dönüşüyor. Gidin görün.

8. Dünyanın en iyi çam fıstığı

Kozak Yaylasi, Ayvalık Kozak Yaylası’nın bir yanı Bergama, diğer yanı ise Ayvalık’a kadar uzuyor. Ayvalık’a 20 km uzaklıktaki fıstık çam ormanı bambaşka bir atmosfer, bambaşka bir huzur. İrili ufaklı on altıdan fazla köyün yer aldığı bu yemyeşil coğrafyada dünyanın en leziz ve nadide ürünlerinden biri olan, kilosu 150 TL olan çam fıstığı üretiliyor. 5 milyon civarında fıstık çamı ağacından yılda 800 tondan fazla fıstık, yurt içindeki ihtiyacın %80’inin karşıladığı gibi yurt dışına da ihraç ediliyor. Muazzam bir manzarası bulunan yaylanın Türkiye’de bir eşi daha yok. Atlayın bisikletinize, atlayın aracınıza gidin bu benzersiz doğaya karışın.

9. Görkemli bir tarih

Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi), Ayvalık
Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi), Ayvalık
Ayvalık bir zamanlar Ege’de ticaretin en hareketli olduğu yerlerdendi. Sabun ve zeytinyağı fabrikaları, leziz şaraplar üreten bağlar, kentin dört bir yanında görülebilen eski değirmenlerde üretilen buğday derken, Ege kıyılarında kıskanılan bir yerdi. Kıyı limanlarına kurulmasına izin verilen konsolosluklar ile birlikte İngiltere, Norveç, İtalya, Avusturya-Macaristan ve Fransa temsilcilikleri vardı burada. Kültürel gelişime büyük katkısı olduğu ifade edilen; felsefe, filoloji, mantık, fizik, matematik dersleri verilen Ayvalık Akademisi 1803 yılında kurulmuştu. Günümüzde Ayvalık sokaklarını gezerken görebileceğiniz görkemli tarihi evler işte bu zenginlikle oluşan geleneğin yansımasıydı.

10. Tarihsel mirası günümüze taşıyan yerleri

Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi Koç Müzesi
Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi Koç Müzesi
Bir zamanlar yöredeki Ortodoks Hristiyanlara hizmet eden Cunda Adası’nki Taksiyarhis Kilisesi, bugün Rahmi Koç Müzesi adıyla oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine uzanan geniş koleksiyonuyla ziyaretçilerini kabul ediyor. Cunda Adası’nın yine en güzel manzarasını gözler önüne seren tarihi Yel Değirmeni, bugün Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak hizmet veriyor. Gidin tarihi kitaplara göz atın, Cunda manzarasının keyfini cafesinde çayınızı, kahvenizi içerek çıkarın. Bu yaz gidin Ayvalık’a Macaron Hotel veya Murat Reis Ayvalık Otel‘de kalın, bütçemi zorlar derseniz nefis mi nefis Ayvalık İstanbul Pansiyon‘a gidin. tarihi sokaklarında adım adım gezin, kapı ve pencereleri özellikle fotoğraflayın. “Ayvalık’taki en iyi kahveyi yapıyoruz” diyen Kvcii Cafe‘de kahvenizi tadın, hemen yandaki Hurdacı dükkanındaki Hasan Dayı ile sohbet edin; acıktığınızda en iyi yemekleri sunan Paşa Çorbacı‘da karnınızı doyurun; Cunda’da Uno Restoranda nefis İtalyan pizzası yiyin, şarapları tadın. Kısaca Ayvalık’ı yaşayın!

Loading

Bir cevap yazın