Çocuklarla Açık Havada Yapılabilecek 5 Sonbahar Aktivitesi

main

Okulların açılıp çocukların yaz tatiline veda ettiği eylül ayı, sonbaharın da en keyifli dönemlerinden biri. Çocukların okul kaydı, yeni dönem alışverişi gibi telaşları atlattıktan sonra onlarla açık havanın tadını çıkarmak da sizlere kalıyor. Peki, doğanın yeni bir döneme girdiği sonbahar ayında çocuklarla beraber neler yapılabilir?

1. Orman Yürüyüşü

1-orman-yuruyusu

Sık ağaçlı bir orman, doğanın dönüşümünü en net izleyebileceğiniz yer. Tabii havaların hafiften serinlemesiyle çocuklarla birlikte uzun yürüyüşler yapmak çok daha keyifli bir hal alıyor. Bu yürüyüşlerde yaprakların nasıl renk değiştirdiğini keşfedebilir, belki de dökülen yapraklardan biraz örnek toparlayabilirsiniz. Bu aktiviteyi çocuklara daha cazip kılmak için yanınıza bir büyüteç de alabilirsiniz.

2. Doğayı Eve Taşıyın

2-dogayi-eve-tasiyin

Çocukların doğadaki objeleri yakından keşfetmesini ve bu malzemelerle yaratıcı işler yapmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin doğadan çeşitli şekillerde yapraklar, kozalak ve atkestaneleri toplayıp eve götürülebilirsiniz. Bu toplanan malzemelerle üç boyutlu resimler ve kolaj çalışmaları yapmak inanılmaz keyifli olacak ve çocuklar bir sonraki doğa gezisini iple çekecek.

3. Kuşların İzinde

3-kuslarin-izinde

Sonbaharla beraber kuşların göç edişini izlemek büyük keyif. Açık bir alana gidip yere sırtüstü uzanarak göç eden kuşları çocuklarınızla beraber izleyebilirsiniz. Bu aktiviteyi daha da zenginleştirmek için çocuklarınıza kuşlarla ilgili bir kitap da alabilirsiniz. Böylelikle kitapta kuşlarla ilgili okuduklarını, bu gökyüzü seyri ile zenginleştirebilirler.

4. Ailece Piknik Keyfi

4-ailece-piknik-keyfi

Havanın bunaltıcı derecede sıcak yada üşütecek kadar soğuk olmadığı sonbahar ayları, dışarıda vakit geçirmek için en doğru zaman. Çimlere serilip ailece keyifli bir piknik yapmak da sonbaharın keyfini çıkarmanızı sağlayacak aktivitelerin başında geliyor. Evde hazırladığınız sağlıklı yiyecekler ya da mangalda yapacağınız etlerle ailece bir arada olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Şehir Parklarını Keşif

5-sehir-parklarini-kesif

Yaşadığınız şehirde yapılacak aktiviteleri değerlendirmeye ne dersiniz? Yakınlardaki parklara bisiklete binmek için gidebilir, hem keyifli hem de aktif bir gün geçirebilirsiniz. Çocuklarınızın çok iyi vakit geçireceği bu aktivite, size de iyi gelecek. Kendinize bir rota çizip her hafta sonu ayrı bir park belirleyebilirsiniz. Önce bisikletlerinizin bakıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Sonra isterseniz bisikletleri araba ile götürün, isterseniz de yakın mesafelere bisiklet üstünde gidin. Ama son güzel havaların tadını çıkarmaya özen gösterin.

Loading

Bir cevap yazın