Doğa Güzeli Kaputaş Plajı

 Kaş’da tatil …

Kaş’ın adına yakışan masmavi mi turkuaz mı desem bilmiyorum ama inanılmaz bir yer Kaputaş Plajı. Deniz orman hepsi bir arada. Bence yaz tatillerinin en vazgeçilmez rotaları arasına girmeli burası.

1

Geçen yaz gittim Fethiye’ye uzun bir aradan sonra, oradan Antalya’ya. Gittiğime değdi, gördüğüm yerler arasında en çok da Kaputaş Plajı aklımda kaldı. Denizine girdim ama dönmek istememe duygusunu sonuna kadar yaşadım. Ne yazık ki çok kısıtlı bir zamanımız vardı burada kalabilmek için. Antalya’nın diğer gizli kalmış cennet koylarını gezecektik. Her yer alabildiğine ormanlık yemyeşil. Bu kadar ormanı gördükten sonra insan öyle bir plajla karşılaşabileceğine inanamıyor, ta ki görene kadar. Ormanların arasından virajları bir bir aldığınız bir esnada bir sürü araba topluluğu karşılıyor ilk önce. Başta ne olduğu anlaşılmasa da kafamı çevirip o mavilikle flört edince anladım her şeyi. Meğer Kaputaş Plajıymış burası. Önceden hiç duymadığım ama gittikten sonra aklımdan çıkmayan bir yer oldu burası. Plaja ulaşmak için döne döne tam 190 merdiven indiğimiz aklıma geldiğinde buranın tatlı yorgunluğuna da değer diyerek yoluma devam ettim. Aklınızdan bu gizli kalmış cennet plajın pahalı olduğu falan geçiyorsa belki şunu demem sizi çok sevindirir; Maldivlerle eş değer güzelliği olan Kaputaş Plajına giriş ücretsiz. Maldivler diyorum evet, balayı çiftlerinin vazgeçilmez rotalarından biri. Gitmeye sonuna kadar değer bir yer burası da. Maldivlerin Türkiye versiyonu Kaputaş Plajı benim gözümde.

3

Ne yazık ki dönüş yoluna doğru geçme zamanı geliyor ama benim gözüm hala bu cennet koyda. İmkânım olabilseydi geri dönüp tekrar yüzmek isterdim o mavinin her tonunu gördüğüm denizde. Ama günün birinde tekrar gideceğim mutlaka oraya. Bu sefer öyle bir saatlik falan bir mola olmayacak. Sabahtan akşama kadar kalabilirim o denizde. Kısacası Kaş’a yolunuz düştüğünde bu gizli kalmış Kaputaş Plajına uğramadan dönmeyin. Birbirinden güzel Kaş Otellerinde konaklamak içintatilbudur.com’u ziyaret etmeden tatil yapmaya karar vermeyin.

Kaputaş Plajı

Doğal sit alanı olan Kaputaş Plajı Kaş Kalkan yolu üstünde yer almaktadır. Bu çok özel doğa harikası plaj Kaş’ a 20 km, Kalkan’ a ise 10 Km uzaklıktadır. Özel araçlar için otopark yeri çok kısıtlı olup araçlar karayolu üzerinde banketlere park etmektedir.

Yaz aylarında Kaş’dan Kaputaş Plajına ve Kaputaş Plajı, Kalkan, Patara arasında düzenli minibüs seferleri vardır. Plaj Kaş Belediyesi tarafından işletilmektedir. Plaj yörede eli ayağı düzgün ve temiz işletmelerden birine sahiptir.

Hayatta yapılması gereken şeylerle ilgili kendinize bir liste yaparsanız, bu listeye muhakkak Kaputaş Plajında Yüzmek maddesini ekleyiniz.

Bu bölgede denize gireceğiniz zaman imkanınız varsa palet, deniz gözlüğü ve şnorkeli yanınızda bulundurun. Hiç bir şey yapamasanız da basit bir yüzücü gözlüğünü yanınızdan eksik etmeyiniz.

————————————-

Antalya Kaş’a 19 km mesafede bulunan bu plaja 193 basamaklı dik bir merdiven yardımı ile inilmektedir. Bu dimdik merdivenden inmek biraz yorucu olabiliyor, fakat bu yorgunluğa değer. Altın sarısı kumu ve mavinin her bir tonunu barındıran denizi bu plajın en büyük özelliğidir. Kalkan’dan Kaş’a giderken karşınıza çıkan bu doğal güzellikteki plajda muhakkak denize girmelisiniz. Kalkan’a 7 km uzaklıkta olup 10 dakika, Kaş’a 19 km mesafede olup 20 dakika kadar kısa bir sürede gidilmektedir. Adeta tropik bir adaya andıran küçük sahilde deniz keyfini mutlaka yaşamanız gerekir. Plajda her hangi bir tesis bulunmadığından ihtiyacınız olan içecek ve yiyeceklerinizi yanınızda götürmelisiniz. Özellikle sabahın erken saatlerinde gitmelisiniz ki deniz dalgasız adeta havuz gibidir. Ayrıca Kaputaş Plajı’nda bir mağara bulunmaktadır. İsmi mavi mağara olarak bilinen bu mağara bir zamanlar fokları ağırlamıştır içinde. Kara yolu ile kesinlikle ulaşılamayacağından tekne turları ile ziyaret gerçekleşir. Kaş tatilinizin keyfini çıkarırken tekne turlarını kesinlikle kaçırmamanızı öneriyoruz. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile büfe, WC, ve soyunma kabinleri koyulmuştur.


Kaputaş Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaş’a 19 km uzaklıkta ve Kalkan’a 7 dakika uzaklıkta bulunuyor Kaputaş Plajı. İstanbul Kaş arası yaklaşık olarak 960 km olduğunu unutmayın. Otobüs ile yaklaşık olarak Kaş 15-17 saat sürüyor. Tabii birde uçak gibi alternatif var. Kaş Antalya hava limanına 200, Dalaman hava limanına ise 150 km uzaklıktadır. Daha yakın olduğundan Dalaman hava limanını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kaputaş Kumu ve Denizi Nasıl?

Bir kanyon ağzı plajı olma özelliğine sahip bir plajdır. Kaputaş plajı Büyükçakıl ve Küçükçakıl plajları gibi sahilin altından akan kaynak sularının deniz kıyısına ulaşmaları sonucu soğuk bir suya sahiptir. Zaten suya girdiğinizde birden fark edersiniz, su sıcaklığı normal sevide iken bir anda kalbinizi durduracak kadar soğuya biliyor. Ne oluyor demeden sonra birden ısınıyor.
Kaputaş plajının sahilinde ise kum ve çakıl taşları karışık olarak bulunmaktadır. Turkuaz mavisi oldukça temiz bir denize açılan bu plaj mavi bayrağa sahiptir.

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Plaja gelenlerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Plajda bulunan şezlong ve büfeden alınan yiyecek ve içecekler sadece ücretli olacak.

Kaputaş Plajı Haritası

Loading

Bir cevap yazın