En Muhteşem Kaplıcalar

Dünyanın En Muhteşem Kaplıcaları

Yeryüzünün derinliklerinden gelen şifalı su kaynaklarının her biri doğanın en büyük mucizelerinden biri sayılıyor. Canlı renklere, yüksek derecelerdeki su sıcaklığına ve muhteşem bitki örtüsüne sahip olan tabiatın şifalı elleri ile tanışın.

Blue Lagoon, İzlanda

Son derece özel doğası ile Blue Lagoon şifalı sular vahası adeta. Buzlar ülkesinde karların arasında sıcak su banyosu yapmak kulağa hiç de fena gelmiyor. Buz mavisinin en güzel tonuna sahip bu şifalı sular, denizden ayrılan küçük bir lagünde toplanmış ve Ble Lagoon’u meydana getirmiş. Dünyanın belki de en güzel spa’sı olarak nitelendirilen Blue Lagoon bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi. Mineraller açısından çok zengin olan ve yüksek miktarda sülfür içeren Blue Lagoon’un başta cilt hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa çözüm sunabildiği söyleniyor.

Banjar, Bali

Banjar şifalı suları ya da yerel halkın deyişiyle Air Panas Banjar, Bali’nin güneybatısında bulunan eşsiz bir doğa harikası. Yaşı yüzyıllar öncesine dayanan Banjar zamanla tüm dünyadan turistleri çeken modern bir tesise dönüşmüş. Banyo alanları şifalı suların çıkış alanlarına göre ve Bali kültürel öğeleri düşünülerek inşa edilmiş. Daha ilk adımda misafirleri karşılayan, ağzından sular dökülen 7 ejderha havuzu akıllardan çıkmayacak bir iz bırakıyor. Ancak asıl eğlenceli ve dinlendirici kısım ana havuz alanında.. Zira bu geniş havuz alanı dinlenmek ve hayata yeniden başlamak için son derece  uygun bir nokta. Sülfür açısından çok zengin olan suları özellikle romatizma hastaalrı için tavsiye ediliyor.

Rincon de la Vieja, Kosta Rika

Farklı büyüklükte, ısıda ve biçimdeki 7 farklı kaynağa sahip olan bu termal suların hangisinin size uygun olduğunu keşfetmek için her birinin ayrı ayrı tadını çıkarmak gerekiyor. Bölgedeki toprak, özellikle içinde bulundurduğu mineraller ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kozmetik alanında büyük öneme sahip. Dolayısıyla rahatlamak, dinlenmek için olduğu kadar, güzelleşmek için de bu şifalı sulara kendinizi bırakabilirsiniz.

Gellert Termal Suları, Macaristan

Art Nouveau mimarisi, Art Deco detayları, mermer kolonları ve rengarenk mozaikleriyle hamamdan çok bir sanat galerisini andırıyor. 1918 yılında açılan tesis, kalsiyum, magnezyum, sülfat ve sodyum açısından zengin olan şifalı sularının iyileştirici etkisi nedeniyle Gellert’in sadece tedavi amaçlı kullanılan özel bir terapi bölümü de mevcut. Tarih ve sanatla iç içe termal banyo keyfi için Gellert’i tercih edebilirsiniz.

Jigokudani Maymun Parkı, Japonya

Jigokudani kelime olark “Cehennem Vadisi” anlamına geliyor. Bunu nedeni dik yamaçların ve sık ormanların iç içe geçtiği bir atmosferde donmuş yüzeydeki yarıklardan çıkan kaynayan sular ve buharlar. Adı çok sıcak şeyler çağrıştırmasa da Jigokudani, aslında dünyanın en sevimli ve cana yakın canlılara ev sahipliği yapması ile ünlü. Yılın üçte birinde karlarla kaplı olan bu bölge, ilk karın düşmesiyle birlikte sevimli konuklarını ağırlamaya başlıyor. Kar maymunları nesillerdir dinlenmek, eğlenmek ve banyo yapmak için bu bölgeye geliyor. Geceleri ise ormanın derinliklerindeki evlerine geri  dönüyorlar. Son derece insancıl ve sıcakkanlı kayvanlar olan kar maymunlarını doğal ortamında izlemek ve hatta onlarla fotoğraf çektirmek gerçekten ilginç bir tecrübe.

Yellowstone, ABD

Yellowstone sıcak su kaynakları dünyadaki en aktif jeotermal kaynakların başında geliyor. 9 bin km2’lik alanı kaplayan ve 10 bin üzerinde gayzer, kaplıca, çamur göletleri ve sıcak su kaynaklarına sahip olan bu doğal mucize, zenginliğini içinde bulunduğu volkanın son 2 milyon yıldaki hareketlerine borçlu. Yellowstone’un en çok beğenilen özelliği ise, maviden yeşile; sarıdan turuncuya değişken renklere sahip oluşu..

Beppu, Japonya

Japonya bir volkan ve kaplıcalar ülkesi. Beppu ise en ünlü kaplıca şehirlerinin başında geliyor. Ne tarafa baksanız alabildiğine şifalı su kaynağı ve gayzer var. Sayısı 2 bin 500’ü aşkın kaplıcaları ve 9 farklı su çeşidi sayesinde Beppu şehri kaplıca alanında bir dünya rekoruna imza atıyor. Her yıl 4 milyonu aşkın ziyaretçi çeken sehrin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak hiç de zor değil. Kayalıkların ve yeşillerin arasında yer alan Beppu sıcacık termal suları ve ardı arkası kesilmeyen buharları ile gerçek olamayack kadar mükemmel..

Loading

Bir cevap yazın