Erdek

Erdek Gezi Rehberi

Erdek ilçesi, bir kısmı Marmara Bölgesi bir kısmı ise Ege Bölgesi’nde bulunan Balıkesir ilinde bulunuyor. Bu ilin içinde ise, kuzeyinde bulunan ve eski adı Aktonessos olan Kapıdağ Yarımadası’nda, Erdek Körfezi’nde kalıyor ilçenin konumu. Erdek, kış turizmi ile dikkat çekiyorken bir yandan da yaz turizmi ile nüfusu bazı küçük illerin nüfusunu aşacak kadar ziyaretçi topluyor.

Erdek’e Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan Nasıl Gidilir?

Edremit’te bulunan Koca Seyit Havalimanı’ndan Erdek’e karayolu ile gitmek yaklaşık iki buçuk saat kadar sürüyor çünkü yol aşağı yukarı 165 kilometre civarında. Ancak biz, bu yolu tercih etmektense Marmara Bölgesi’nin çeşitli noktalarından, deniz yolu ile önce Bandırma’ya ulaşmalarını oradan ise çeşitli araçlarla örneğin Bandırma araç kiralama ile 15 – 20 dakika gibi kısa bir süre de Erdek’e varmalarını tavsiye ediyoruz. Erdek araç kiralama seçeneklerine de bakabilirsiniz. 

Balıkesir Erdek

Erdek’te Ne Yenir?

Erdek sahilde bulunan diğer pek çok yer gibi, mutfağının deniz mahsulleri açısından zengin olması ile ön plana çıkıyor. Özellikle sardalya ve istavrit bu mutfağın tercih edilen yiyeceklerinden. Bunun yanı sıra yine deniz mahsullerinden olan midye ve midye kullanılarak yapılan yemekler açısından Erdek, güvenilir bir durak. Ek olarak Marmara ve özellikle Ege’nin çeşitli yerlerinde olduğu gibi Erdek de zeytin yetiştiriciliği ile bilinen yerlerden biri. Erdek’e kadar gitmişken, zeytinyağlı yemeklerin tadını çıkarmayı tavsiye ediyoruz.

Erdekli Ünlüler

Erdekli Futbolcu Nedim Günar

Fenerbahçe formasını giyen ünlü futbolcu Nedim Günar, Mehmet Ülkü, Tahsin Burcuoğlu ve Zekai Müftüoğlu gibi Türkiye’nin çeşitli zamanlarında çeşitli sektörlerinde ün sahibi isimler Erdeklidir.

Balıkesir Erdek

Erdek’te Gezilecek Yerler Nereler?

Öncelikle, Erdek’e yaz mevsiminde gitmiş olanlar ve dolayısıyla orada denize girmek isteyenler için iki önerimiz olacak; Kurbağalı ve Çuğra. Kurbağalı Erdek merkezine yakın bir konumdadır. Merkezden Seyit Gazi Tepesi’ne değin uzanıyor. Çuğra ise yaklaşık on dakikalık bir araç yolculuğu ise ulaşılabilecek yakınlıkta bulunuyor. Bu ikisi arasında Çuğra’nın daha kalabalık olduğunu belirtelim.

Kültür turizmi ile ilgilenenler içinse antik yunanlı coğrafyacı Strabon tarafından o dönemde dünyanın 8 harikasından biri olarak gösterilen Kyzikos Antik Kenti, içindeki Hadrianus tapınağı kalıntıları ilgi çekici olabilir. Sonrasında Aziz Lukas tarafından inşa edildiğine inanılan ve uzun süreler Rumların dini merkezi olarak kullanılmış ve 1922’den sonra terk edilmiş olan Kirazlı Manastırı görmeye değer. Bunun haricinde, yine M.S. 500’lerde yapılan Meryem Ana Kilisesi’nin de bulunduğu Zeytinli Ada ve Erdek Açık Hava Müzesi’ni de gezmelisiniz.

Erdek’te Ne Yapılır?

Erdek yılın her vakti ziyaretçi kazanmaya elverişli bir yer olarak pek çok etkinlik fırsatı sunuyor. Öncelikle Marmara Denizi’ne kıyısından faydalanarak denize girebilir ve yine sahilin güzelliklerinden biri olarak balık ve deniz mahsullerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bunların yanı sıra bizim kısıtlı miktarda sayabildiğimiz kültür turizmi noktalarını ve daha fazlasını dolaşabilirsiniz. Biz, yine de Erdek’in doğal güzelliklerinden yaz ve sonbahar aylarında faydalanmanızı, kışın ilçenin oldukça soğuk olabildiğini de hatırlatarak önerelim sizlere.

Loading