Foça Gezi Rehberi

Gözlerden uzak tatil severlerin İzmir durağı Foça hafta içi hafta sonu demeden ziyaretçilerini ağırladığı balıkçı kasabası. Balık yemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı dedirten bu kasaba İzmirliler içinde büyük velinimet. Bir balıkçı kasabası ve etrafı büyüklü küçüklü balık restoranlarıyla çevrili oluşu buranın zenginliğine zenginlik katmaya yetiyor. Foça gezi rehberi sizinle.

Bazı yerler vardır hani görüldüğü andan itibaren kendine aşık eden, gitmek için fırsatlar yaratılan, tatil yapmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı dedirten, hafta sonu kaçamağında bile iki günlük tatili unutulmaz kılan… İşte tam da böyle bir yer Foça. Kafanızı ne yana çevirseniz her yanı balık cenneti olan. Balık restoranlarına uğradığınızda üst katlarının genelde butik otel ya da pansiyon olarak işletildiği göreceksiniz. Şimdi gelelim Foça’yı daha yakından tanımaya.

Foça gezilecek yerler

Foça tatilinde göreceğiniz tarihi yerler ve doğal güzellikleri bir daha unutamayacaksınız. Tarihi yerlerinin ilk örneği olan Şeytan Hamamları yani M.Ö. 5. yüzyılda kaya içine oyulan aile mezarlarının olduğu koridor. Bu koridorun sonunda iki mezar odası karşılayacak sizi. Burayı ziyaret ettikten sonra Pers Anıt Mezarlarına çevirebilirsiniz rotanızı. Foça’dan 7 km’lik bir mesafede kalan bu tarihi eserleri görmeden Foça’dan ayrılmayın. Ayrıca Foça’nın tarihi yerlerine zenginlik katan en eski tiyatroda burada.

Foça’nın gezilecek ve görülecek yerleri listesine eklemeniz gereken bir durakta Yel Değirmenleri. Bugün sadece ikisini görebileceğiniz bu yel değirmenleri Foça’da tarihin en eski yerlerinden. Türkler ve Yunanlılar burayı tahıllarını öğütme amacıyla kullanırlarmış.

Foça’da deniz, kum, güneş tatillerini unutulmaz kılan eşsiz koylar göreceksiniz. Buralara düzenlenen tekne turları sayesinde maviyle yeşilin her tonu sizi bekliyor olacak. Şayet doğru zamanları tutturursanız adaların en güzel yerlerinde yüzme şansını da yakalamış olursunuz.

Fatih Sultan Mehmet zamanına kadar kilise olarak kullanılmış ve Fatih Camii Foça’nın görülmesi gereken diğer bir durak. Avlusunda taş bir minare ve medresesi de var. Yine bu dönemden kalma mezarlık olan Osmanlı Mezarlığı’da kesinlikle görülmeye değer. Buraya gittiğinizde 1059’lara ait mezarlara da rastlayacaksınız.

Frigya Tepesi Foça’nın eşsiz gün batımına izleyebileceğiniz mükemmel bir yer. Burası Foça’nın en manzarasına şahitlik edebileceğiniz yükseklikte bir tepe. Sevdiğinizle birlikte en romantik dakikalara hazır olun.

Foça’nın su ihtiyacını karşılamak için yapılmış Foça Su Kemeri yıllarca hiç bozulmamış haliyle bugünlere kadar gelmeyi başarmış. Ortaçağ’da yapılmış Su Kemerinden sonra rotanızı Foça Antik Tiyatrosuna çevirin.

Yunan prensi ve prensesine ait olduğu bilinen Yunan Mezarlığı yine İzmir’in balıkçı kasabası Foça’da. Maşatlık mevkiindeki bu yeri ziyaret etmeden buradaki tatilinizi sonlandırmayın.

Foça’da görmeden dönme diyebileceğimiz son durak Siren Kayalıkları. Bu kayalıklar rüzgarla birlikte dalgaların aşındırması sonucu oluşmuş. Burada bir yerleşim yok, denize girmek de yasak. Bunun nedeniyse fok balıklarının yaşam alanı oluşu ve doğal yaşamın bozulmasına önlem amacıyla bugün sadece ziyaretçiler tarafından sadece gezilebiliyor.

Tertemiz bir deniz ve tarihi dokusunu kaybetmemiş bir turizm beldesi olan Foça bugüne kadar milyonlarca turiste ev sahipliği yapmış ülkemizin nadide yerlerinden. Doğasında huzuru bulacağınız sahil kasabası Foça’da konaklamak için Foça Otellerinitercih edebilirsiniz. Her bütçeye ve her zevke hitap eden bu oteller, İzmir’de tatilyapmak için çeşit çeşit seçeneklerle süslü.

Loading

Bir cevap yazın