İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

İnsanın hayattaki dönüm noktalarından biri seyahatler olsa gerek. Hele hele farklı olduğu düşünülen ülkelere seyahat etmek ne kadar önemli, değil mi? Kaç yaşında olursanız olun yurtdışına ilk kez çıkmak biraz ürkütücü, biraz da heyecanlı gelebilir.

Gittiğiniz yerin dilini biliyorsanız, kültürüne biraz aşinaysanız, o yerden insanlarla daha önce tanışmışsanız işiniz daha kolay.

Eğer gittiğiniz yerin dilini ya da herhangi bir yabancı dil bilmiyorsanız ise üzülmeye gerek yok – heyecanlı bir yolculuk sizi bekliyor. Hem zaten turlar var, şirketler çalışanlarını gönderirken bazen tercüman da görevlendiriyorlar. Belki kafilenizde dil bilenler vardır. Çözüm çok.

Nereye gittiğiniz, neden, kimlerle, ne kadar süre gittiğiniz, nasıl hazırlık yaptığınız, hangi havayoluyla (ya da başka seyahat yöntemiyle) yolculuk yaptığınız, yılın hangi zamanında gittiğiniz önemli faktörler. Öğrenci, emekli, çalışan olmanız dahi deneyiminizi farklılaştıracak.

Yurtdışına ilk kez çıkacakların bu önerileri akıllarında bulundurmalarında fayda var:

 

Öğrenci misiniz? İngilizce ya da gideceğiniz yerin dilini biliyor musunuz? O zaman çok araştırma yapmayın. Her şey size yeni gelsin. Bir konu dışında. Gittiğiniz yerin yasal beklentilerini takip edin. Vize almak, götürülebilecek şeyler vs. Ama iyi hazırlanmış bir valiz ya da sırt çantası size yeter.

 

Hava Alanı Deneyimi

Pasaport kontrolleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türkiye’den çıkarken öncelikle havalimanında havayolu şirketinizin kontuarını buluyorsunuz. Bagajınız varsa teslim ediyorsunuz. Gerisi rahat. Yurtdışında ikamet etmeyen TC vatandaşları çıkışlarda harç pulu alıyorlar. Bunu yine – eğer değişmediyse, bir bakın, bazen bankalar da alıyor – havalimanından alabilirsiniz.

Sonra pasaportunuz ve biletiniz ile birlikte Türkiye’den çıkış yapıp Duty-Free’lerin bulunduğu alana giriyorsunuz. Uçuştan en az iki saat önce havalimanında olmak önemli. Trafik dışında uçuşla ilgili değişiklik, bayram zamanlarında, hac dönemlerinde havalimanında sıra gibi durumlar olabiliyor. Siz siz olun, özellikle ilk seferde erken gidin.

Özellikle Atatürk Havalimanı dünyanın en pahalı havalimanlarından biri. Eğer gideceğiniz yerdeki tanıdıklarınıza Türkiye’den bir şey götürmek isterseniz lokum gibi kuru giyecekler tercih edebilir veya Türkiye’deki kültürleri simgeleyen anahtarlık, süs eşyası vs. alabilirsiniz. Bunları uçuştan önce almak ve valizde tutmak hesaplı olacaktır. Güvenlik aramalarında yanınızda su bulundurulması istenmediği için suyunuzu da önceden için.

Havayolunuz yemek ikramında bulunmuyorsa, havalimanına gelmeden önce atıştırmak da mantıklı. Tuvalet ihtiyacınızı uçuştan önce giderin.

Havalimanında ekranları ve tabelaları takip edin. Kapınız değişebilir. Kapınıza son anda gitmeyin. Erken gidip bekleyin. O arada sıkılmamak için birşeyler okuyabilir, dinleyebilirsiniz. Yanınızda olsun. Bazı banka kartları havalimanlarındaki lounge’larına giriş sağlıyor. Bunu da önceden öğrenin.

Sizinle aynı yere uçacaklarla daha uçağı beklerken sohbet etmek uçuş korkusu olan ya da ilk kez çıkacak olanlar için rahatlatıcı olacaktır.

 

İlk Uçağa Binme Deneyimi

Uçağa bindiğinizde görevlilerin talimatlarına uyun. Ekranlardan veya kartlardan güvenlik önlemlerini mutlaka öğrenin. Es geçmeyin! Yolculuk sırasında uyumak veya varsa havayolunun yayınladığı film, müzik vs. ile oyalanmak zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız demek. Çok derin uyumayın ki ikram varsa kaçırmayın J Eğer bir talebiniz varsa görevlilere bildirin – yastık, battaniye, su vs.

Bazı ülkelere giriş için uçakta form dolduruluyor ve girişte o form veriliyor. Formu doldurmayı unutmayın.

Siz bunları okurken hala değişmemişse uçakta kalkış ve inişlerde elektronik cihazlarınızı kapalı tutun.

Eğer havayoluyla seyahat etmiyorsanız kara ve deniz için seyahatin uzunluğuna göre daha farklı önlemler de almanız gerekebilir – yemek, su, hava durumuna göre giysi. Gümrüklerde, sınırlarda biraz daha bekleme yaşayabilirsiniz. Emin olmak için görevlilerden bilgi alın.

 

Varış Noktanızda İlk Yapılacaklar

Yurtdışına adım attınız. Kalacağınız yere nasıl gideceğinizi önceden planlamış olmanız avantajlı olacaktır. Yok hiç planlamadıysanız genelde havalimanlarında ya da şehir merkezlerinde turist ofisleri oluyor. Oralara uğrayın. Tüm sorularınızı sorun. Haritalar varsa bunlardan edinin. Yolculuk öncesi haritalara bakmak, çıktı almak, gezi kitaplarını okumak da başka çözümler.

Gittiğiniz yerde uygun seyahat yöntemlerini de sorun. Bu bazen inanılmaz bir şekilde taksi olabiliyor. Örneğin Belfast’ta bazı noktalara otobüsle gitmektense, kısa mesafelerde taksiye binmek daha avantajlı.

Gittiğiniz yerin yemeklerine kendinizi yavaş yavaş alıştırın. Birden her yeni tadı denemeyin.

Araba kiralayacaksanız trafik kurallarını bildiğinizden emin olun.

Yine gittiğiniz yerde size her şey yeni gelebilir. Çok alışveriş yapmayın. Sadece gittiğiniz yerde bulabileceğiniz, uygun ürünleri satın alın.

unnamed

Eğer hattınızı kullanmak istiyorsanız yurtdışına açık olduğuna, roaming’in kapalı olduğuna, uygun bir yurtdışı paketine sahip olduğunuza emin olun. Kart kullanmayacaksanız yanınıza yeterli miktarda döviz alın. Valizinizi özenle hazırlayın. Ne de olsa ilk kez yurtdışına çıkıyorsunuz. Bu sizin hakkınız.

İngiltere, Amerika gibi bazı ülkelerde elektrik prizleri farklı. Cep telefonu bilgisayar ve tabletlerinizi şarj etmek sorun olabilir. Bu nedenle priz dönüştürücülere veya şarj adaptörlerine ihtiyacınız olacak. Dönüştürücüleri yerinde almak daha mantıklı ama Türkiye’de uygun fiyata buluyorsanız alın. Bazı oteller dönüştürücü bulunduruyorlar ama buna güvenmeyin çünkü sizin gibi birçok kişi o dönüştürücülere ihtiyaç duyabilir. Solaress.net te bütün ihtiyaçlarınızı bir arada karşılayabilecek bu ürünlerden birini tavsiye ederim.

Dünyanın neresine giderseniz gidin insanların hem aynı hem de farklı olduklarını göreceksiniz. İnsan beyni de bedeni de yeni ortamlara bir süre sonra alışıyor. Varış noktasına gelip bir güzel dinlenince yeni mekanınız size tüm sihrini sunmaya başlıyor. Endişelenecek bir şey yok. Avrupa’nın birçok ülkesinde Türkçe konuşan ya da size kaybolmanız halinde yardımcı olacak, sizi bir tercümana yönlendirecek birçok insan var. Merkezi yerlerde dolaştığınız müddetçe sorun yok.

Neticede gittiğiniz yerden keyif alın ve deneyiminizden çok şey öğrenin ki devamı gelsin!

 

kaynak.solaress.net

Loading

Bir cevap yazın