İstanbul’da lezzetin gizli kalmış 10 adresi

İstanbul’da yeni bir lezzet mi keşfetmek mi istiyorsunuz? O zaman ara sokaklarda kaybolacaksınız! Leziz yemekleri, dekoru ve muhabbetiyle İstanbulluların bile pek bilmediği 10 mekanı sizler için keşfettik.

İstanbul’da her köşe başında sıradışı tatlar bulmak mümkün, tabi biraz keşfetmek isteyene! Kaç yıllık İstanbul yerlisi de olsanız, şehre ufak bir ziyarete de gelmiş olsanız, bu listedeki tatlıcılar, restoranlar ve meyhaneler size yepyeni tatlar ve tecrübeler sunacak.

1. Çiya Sofrası

Çiya Sofrası, İstanbul

© Özge Özkoçak

Başka bir deyişle, “kültür sofrası”. Anadolu’nun dört bir yanındaki lezzetleri almış ve mutfağına getirmiş. Kendisini daha çok “Güneydoğu” ve “Doğu Akdeniz” mutfağı olarak tanımlasa da aslında Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan geniş bir coğrafyanın yemek kültürünü size sunuyor. Mevsimsel değişen menüsü ile Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait tatları burada bulabilirsiniz. Örneğin ilkbaharda yenidünya kebabı denemeye değer.

Adres: Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. No:43 Kadıköy – İstanbul

2. Çukurcuma Cuma Cafe

Taksim’in nadide mekânı Çukurcuma’da saklanmış bu cafe sizi bekliyor! Çukurcuma’yı bilenler için burası daha çok 49 Şarap Evi ile özdeşleşmiş olsa da, bu mekanı görünce kendinizi arkadaşınızın evine misafirliğe gelmiş gibi hissedeceksiniz. Cuma Cafe’nin yanından geçtiğinizde hemen göze batmasa da, içine girdiğinizde ahşap dekorasyonu, vintage aksesuarları ve organik lezzetli menülerine bayılacaksınız.

Adres: Firuzağa Mah., Çukurcuma Caddesi No. 53A, Beyoğlu/İstanbul

 

3. Hatr-ı Kahve

İstanbul’da ”o eski İstanbul” havasını yaşatan sıcacık bir yer olan Çengelköy’de fazla kimsenin bilmediği küçük, ama sevimli bir mekân Hatr-ı Kahve. Burası, rengârenk dekoruyla sizi içine çekecek ve sonrasında içeceğiniz lezzetli kahve ve tatlılarıyla huzurun doruklarına çıkaracak. Tavsiyemiz kendilerinin yaptığı Belçika usulü sıcak çikolatasını tatmanız.

Adres: Çengelköy Mh Oymak Sk (Petrol Ofisi Karşı Sokağı) (Çengelköy Cd), İstanbul

4. Minoa Cafe Bookstore

İlk girdiğinizde şu soruyu soracağınıza eminiz: Burası kütüphane mi, yoksa kahve durağı mı? Minoa’nın sahipleri, tam da hayallerimizdeki mekânı İstanbul’da tasarlamış: Hem bir kütüphane, hem de bir cafe özelliği taşıyan bir mekân. Beşiktaş’dan çıkıp Serdar Bilgili’nin meşhur oteli W Otel’in solundaki Akaretler yokuşunu tırmanırken yolun sol tarafında kalıyor. Kitapevi – cafe özelliği taşıyan az sayıdaki mekandan biri olan Minoa’da sıcak, soğuk içeceklerin yanı sıra sabah gelenler için doyurucu bir kahvaltı menüleri var.

Adres: Süleyman Seba Caddesi, Park Apartmanı, No 52/A, Vişnezade, Beşiktaş, İstanbul

5. Şehzade Cağ Kebap

© Şehzade Cağ Kebap

Şehzade Cağ Kebap, Sirkeci

© Şehzade Cağ Kebap

Çağ kebabı değil, cağ kebabı! Yöresel lezzetleri İstanbul’da yakalamak zordur. Erzurum’un meşhur cağ kebabını, İstanbul’da deneyimleyebileceğiniz en iyi yer Sirkeci’deki Şehzade Cağ Kebap. Yatay olarak odun ateşinde pişirilen et, sadece lavaş ekmek ve közlenmiş biber ile servis ediliyor. Yanına çömlek yoğurdu istemeyi unutmayın.

Adres: Ankara Cad. Hocapaşa Sok. No:4 Sirkeci- İstanbul

6. Dandin Bakery

Bazı mekânlar vardır, oldukça görünür bir yerdedir, fakat öyle iyi kamuflaj yaparlar ki onları çok iyi konsantre olup bakmazsanız göremezsiniz. İşte o mekânlardan bir diğeri Dandin Bakery. Lezzetli tatlılarla dolu bir pastane olan mekân, gelen misafirlerine kendi yapımları çeşit çeşit ekmek ve tatlılar sunuyorlar. Dandin Bakery’de ekmeğin yanında farklı kahvaltılık çeşitleri de mevcut. Tahinli elmalı french tost, gelincik, balkabağı, karadut gibi reçel çeşitlerinin yanı sıra klasik reçeller de var. Akşam için doyurucu bir şeyler yemek isterseniz; pancarlı ve humuslu hamburger gibi değişik lezzetler menülerinde yer alıyor.

Adres: Kılıçalipaşa Mescidi Sokak No:17/A Beyoğlu-İstanbul

7. Gazi Kanatçısı

Gazi Kanatçısı, Sultangazi

© Gazi Kanatçısı

Gazi Mahallesi’nin sloganlarla bezeli sokaklarından birinde, ahşap kaplama vitrini ve iç dekoruyla ilk görüşte alışılagelmiş bir kebapçı hissi verse de gündüz vakti kanat – bira yapan müşteri kitlesi, mükemmel marineli “gerçekten” dışı çıtır içi pamuk gibi kanatlarıyla inanılmaz bir mekân burası. Her ne kadar gidiş dönüş arabasız sıkıntılı olsa da bu lezzetin kesinlikle pas geçilmemesi gerek.

Adres: İsmet Paşa Cd. No:53, 34260 Sultangazi /İstanbul

 

8. Küşlemeci Bilal Usta

Küşlemeci Bilal Usta, Bağcılar

© Küşlemeci Bilal Usta

Burası da Güngören’deki Cezayir Usta gibi onyıllar süren bir ustalık döneminin ardından büyük bir kebap salonu olma yolunda dönüşen mekânlardan. Şu kadarını diyelim: Buradan küşleme yemedikçe, küşleme sevip sevmediğinize karar vermeyin, ya da “küşlemeyi asıl şurada yiyeceksin!” sohbetlerine girmeyin!

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Matbaacılar Caddesi, No 60/A, Bağcılar, İstanbul

9. Kardeşim Mantı

Kardeşim Mantı, Emirgan

© Kardeşim Mantı

Çengelköy’de Çınaraltı olur da Emirgan’da olmaz mı? Emirgan Çınaraltı’nın hemen iç sokağında hizmet veren Kardeşim Mantı İstanbul’un tartışmasız en iyi mantısını yapmakta. Fazla kişinin bilmediği mekanın mantıları kadar sarmaları da oldukça meşhur.

Adres: Mirgün Mahallesi Muvakkit Caddesi No:14/1 Çınaraltı – Emirgan / İstanbul

 

Fethiye’de Mantı Yenicek Mekanlar

10. Kadı Nimet Balıkçılık

Kadı Nimet Balıkçılık, Kadıköy

© Özge Özkoçak

Kadıköy’deki Tarihi Balıkçılar Çarşısı’nın dokusunda yer alan Kadı Nimet Balıkçılık, İstanbulluların mevsiminin en çeşitli taze balıklarını yiyebileceği adreslerden, diğer balıkçılardan farkı restoranın önünde bulunan balık tezgâhından balıklarınızı alıp, içeride pişirtebiliyor olmanız.

Adres: Serasker Cad.Tarihi Balıkçılar Çarşısı 10/A, Caferağa/İstanbul

 

FETHİYE MEKANLARINI KEŞFET

Kaynak.skyscanner.com.tr

Loading

Bir cevap yazın