İstanbulluların bile bilmediği 15 harika mekan

dandin karakoy
İstanbul’da yeni bir yer keşfetmek istiyorsanız. Kaybolacaksınız efendim… İşte bizlerde İstanbul’un güzide semtlerinin sokaklarında kaybolarak lezzeti, dekoru ve muhabbetleriyle bilinmeyen 15 mekanı sizler için keşfettik.

Ağa Kapısı

aga kapısıİstanbullularında arkadaşlarından sakladığı nadide mekânlardan biridir Ağa Kapısı. Tarihi yarımadayı kucaklayan manzarası, lezzetli Osmanlı şerbetleri, özel bitki çaylarının bonusu yarı panoramik İstanbul manzarasıdır. Buraya ulaşabilmeniz için Arnavut kaldırımları, bakımsız sokakları ve virane evleri geçmeniz gerekiyor. Kapısından ben nereye geldim hissi verse de üst katlarına çıktıkça… Burayı kimseye söylemeyelim. Bir tek biz gelelim hissine kapılacağınızı garanti ediyoruz.

Adres:Süleymaniye Mah., Fetva Yokuşu Nazir İzzet Efendi Sok. No:11, Tahtakale/İstanbul


Çukurcuma Cuma Cafe

cuma cafeTaksim’in nadide mekânları Çukurcuma’da saklanmış sizleri bekler. Buraları bulmak için biraz sokak aralarını gezmeniz ve yeniliklere çok açık olmanız gerekir. Cuma Cafe’de yanından geçtiğinizde pek de girilesi bir mekân gibi görünmez. Ama, içine girdiğinizde kendinizi arkadaşınız evine, misafirliğe gelmiş gibi hissettirir. Ahşap dekorasyonu, vintage aksesuarları ve organik lezzetli menülerine bayılacaksınız.

Adres:Firuzaga Mah., Çukurcuma Caddesi No. 53A, Beyoğlu/İstanbul


Kavak Kılçıklı Balık

kılcıklı balıkKaradeniz’in lezzetlerini boğaza karşı sunan Kavak Kılçıklı Balık, şöyle keyifli bir deniz havası alabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Manzarası kadar lezzetlerinin güzelliğinin de tartışmasız olduğu mekânın favori yemeği İstanbul Simit’i. Görüntüsü simide benzeyen ama balıkla yapılan bu lezzetin gelmişken tadına bakmadan dönemeyin deriz.

Adres:Rumeli Kavağı Mh., İskele Caddesi No:31, İstanbul


Hatr-ı Kahve

cengelkoy hatrı kahveÇengelköy’de fazla kimsenin bilmediği küçük, ama sevimli mekân Hatr-ı Kahve, ilk rengârenk dekoruyla sizi içine çeker. Sonra içeceğiniz lezzetli kahve ve tatlılarıyla, özellikle tavsiyemiz sıcak çikolatasını tatmanız. Belçika usulü yapılan sıcak çikolatalarının lezzeti harika.

Adres:Çengelköy Mh Oymak Sk (Petrol Ofisi Karşı Sokağı) (Çengelköy Cd), İstanbul


Coffee Sapiens

coffee sapiensKahve kültürü İstanbul’u etkisi altına almışken keşfedenlerin kendilerine sakladığı Coffee Spaiens’i biz, sizlerle paylaşmak istedik. Çok az kişinin bildiği Karaköy’ün yeni kahve durağı Cofee Spanies’de bir soluklanma kahvesi içmeye ne dersiniz?

Adres:Kemankeş Karamustafa Paşa Mh., Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak No:10, Beyoğlu/İstanbul


Minoa Cafe Bookstore

minoa akaretlerİlk girdiğinizde kütüphane mi, yoksa kahve durağı mı? Sorusunu akla getiren Minoa’nın sahipleri, tam da hayallerimizdeki mekânı İstanbul’da tasarlamış. Hem bir kütüphane, hem de bir cafe özelliği taşıyan mekân. Beşiktaş’dan çıkıp Akaretler yokuşunu tırmanırken yolun sol tarafında kalıyor. Kitapevi – cafe özelliği taşıyan mekânda sıcak, soğuk içeceklerin yanı sıra sabah gelenler için doyurucu bir kahvaltı menüleri var.

Adres: Süleyman Seba Caddesi, Park Apartmanı, No 52/A, Vişnezade, Beşiktaş, İstanbul


Madam Despina

despina meyhaneİlk “kadın meyhane işletmecisi” unvanını alan tek kadın, Madam Despina’nın tarihe tanıklık etmiş meyhanesi, gidenlerin kendine sakladığı özel mekânlardan. Kurtuluş son durakta yer alan Despina hem bir restoran, hem de bir müze. 1946 yılından bu yana İstanbul gece hayatına yön veren Despina’nın menüsünde yaklaşık 25-30 çeşit meze bulunuyor. Meyhanede Rum usulü hazırlanan pilaki hâlâ Madam’ın tarifine göre yapılıyor.

Adres:Açık Yol Sok. No:9, Kurtuluş, Şişli, İstanbul


Dandin Bakery

dandin karakoyBazı mekânlar vardır, oldukça görünür bir mevkidedir. Fakat çok iyi saklanırlar. İşte o mekânlardan bir diğeri Dandin Bakery. Lezzetli tatlılarla dolu bir bakery shop olan mekân, gelen misafirlerine kendi yapımları çeşit çeşit ekmek ve tatlılar sunuyorlar. Dandin Bakery’de ekmeğin yanında farklı kahvaltılık çeşitleri de mevcut. Tahinli elmalı french tost, gelincik, balkabağı, karadut gibi reçel çeşitlerinin yanı sıra klasik reçellerde var. Akşam için doyurucu bir şeyler yemek isterseniz; pancarlı hamburger ve humuslu hamburger gibi değişik lezzetler menülerinde yer alıyor.

Adres:Kılıçalipaşa Mescidi Sokak No:17/A Beyoğlu-İstanbul 


Gizli Kalsın

gizli kalsınİstanbul’un tek gizli barı, Emirgan’da bir pizzacının buzdolabında saklanmış bizleri bekliyor. Pek az kişinin bildiği eğlence mekânı Gizli Kalsın, gelenlerin hep kulaktan kulağa fısıldayarak arkadaşlarını götürdüğü çok gizli eğlence mekânıdır. Emirgan sahilinde dekoruyla sevimli, üç masalı bir pizzacının buzdolabının içinde girilerek, sabah saatlerine kadar eğlenildiği konsept barı, keşfetmek de orada eğlenmek kadar eğlencelidir.

Adres: Pizza Emirgan,Emirgan Sahili/İstanbul


Beykoz Sabancı Öğretmen Evi

beykoz-ogretmeneviİstanbul’u pek çok yerden seyretmek mümkün. Fakat Beykoz’un mazarası İstanbul’a tekrar aşık olmanızı sağlayacak kadar güzeldir. Bu manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz gizli, saklı yer de Beykoz Öğretmenevi’dir. Huzur verici çardağı, istanbul manzarasıyla süslü terasında Köprü ve Rumeli Hisarı manzarasını seyredebilir veya Kış Bahçe’sinde balık yada kahve keyfi yapabilirsiniz.

Adres: Küçüksu Caddesi No : 10 Anadolu Hisarı Beykoz / İstanbul 


Molla Aşkı Terası

molla aşkı Gizli kalmış salaş mekânlardan biride Mola Aşkı Terası. Etrafınıza dikkatlice bakarsanız birçok tarihi mekânı yukarıdan görme şansı bulacağınız nadide mekânlardan olan Molla Aşkı’nda önerimiz özel çaylarından içmeniz. 40 çeşit malzemeyle yapılan çayın tadına doyamayacaksınız.

Adres:Balat Sahili. 8.9 Balat. Karagümrük


Kardeşim Mantı

mantıcı kardesim emirgan Emirgan’da Çınaraltı’nın hemen iç sokağında hizmet veren dünyanın tartışmasız en iyi mantısını yapan Kardeşim Mantı, İstanbul’da en iyi mantıyı yiyebileceğiniz adreslerden. Fazla kişinin bilmediği mantıcının mantıları kadar sarmaları ve mantı üzerine konulan sosları da çok meşhurdur.

Adres:Mirgün Mahallesi Muvakkit Caddesi No:14/1 Çınaraltı – Emirgan / İstanbul


Aşıklar, Abdallar ve Meczuplar Kafe

dervis baba kahveci balatBalat’ta Vodina Caddesi’nin başlarında yer alan önce ismine sonra sohbetlerine aşık olacağınız mekan, maddi durumu yetersiz ailelere yardım toplayan, dershane ve kursa gidemeyen çocuklara gönüllü dersler veren kahvecidir. Duvarlarında ahşap işlemelerin, çini tabakların ve yer yer Mevlevi dervişlerin sergilendiği küçük bir sergi alanı da bulunan kahvenin biz müdavimiyiz. Sizde olun.

Adres:Vodina Caddesi, Balat/İstanbul


Kadı Nimet Balıkçı

balıkcı kadı nimetKadıköy Tarihi Balıkçılar Çarşısı’nın dokusunda yer alan Kadı Nimet Balıkçılık, İstanbulluların mevsiminin en çeşitli taze balıklarını yiyebileceği adreslerden, diğer balıkçılardan farkı restoranın önünde bulunan balık tezgâhından balıklarınızı alıp, içeride pişirtebiliyor olmanız. Deniz mahsullerinde de lezzetleri tartışmasız olan Kadı Nimet’te meze yiyerek karnınızı doyurmamanızı tavsiye ediyoruz.

Adres:Serasker Cad.Tarihi Balıkçılar Çarşısı 10/A, Caferağa/İstanbul


Bi Nevi Karaköy

bi nevi karakoySamimiyet ve rahatlığı çağrıştıran konseptiyle Bi Nevi, Karaköy’ün küçük ama keyifli mekanlarından, içerisinde bulunan köpek, at ve kedi fotoğrafları ile dekore edilmiş hayvan dostu mekanın kahvesi, pastası oldukça lezzetli hafta sonları brunch yapmayı sevenler için kahvaltı saatleride oldukça uzun. Tatlı menülerinin isimleriyle farklılıklarını gösteren mekan sahipleri eğlenceli ve yaratıcı isimler bulmuş. Bi Nevi Saçmalık ve Bi Nevi Mozaik adlı pastalarını denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu arada mekanın bonusu, Vegan menüleri ve Petra Roasting Co kahveleri.

Adres:Kemankeş Karamustafa Paşa Mh., Karanlık Fırın Sokak (Arapoğlan Sk.) No:5, Karaköy/Istanbul


Bonus: Avam Kahvesi

Taksim’in ara sokağında sıkışmış sizin keşfetmenizi bekleyen Avam Kahvesi, ilk görüşte “burası da nasıl bir yer?” diyerek bir bakış atmanızı sağlıyor. İçine girme kararınızı etkileyen ise eski tarzda dekore edilmiş, masa ve duvarları oluyor. Burada her şey son derece eski ve nostalji kokuyor. Hani çoook eskilerde evlerin duvarlarına asılan son derece kitsch tabir edilen tablolarla dolu bir duvarı var. Birde bir zamanların popüler Türk filmlerinin afişleri… Dekorasyonuna aşık olduktan sonra ikinci aşık olacağınız şey gazozları olacak. Burası bildiğiniz gazoz cenneti… Gagoz‘dan tutunda Niğde‘ye, Mercan‘dan tutunda ilk yerli gazoz Meltem‘e kadar 20 yakın gazoz çeşidi bulunıyor Avam Kahvesi’nde.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah., Çukurçeşme Sok. No:4/A, Taksim/İstanbul

 

FETHİYE MEKANLARINA GÖZAT!

Loading

Bir cevap yazın