İstanbulun 7 Ünlü Semt Pazarı

İstanbulun 7 Ünlü Semt Pazarı

Çocukken annemin elinden tutup pazar pazar gezdiğim günleri hatırlıyorum. Tokacıların, ayakkabıcıların, sebzecilerin ve meyvecilerin rengarenk tezgahları arasında gezinmek ayrı bir keyifti.

Bir kilo patates aldığımızda “bir kilo da soğan” diyebilmekti pazar kültürü. Uzun bir tezgahtan birçok sebzeyi ve meyveyi aynı anda alma kolaylığını nerede bulabilirdik ki? Aslında bakarsanız hala öyle… AVM’lerin hayatımıza girmesiyle kalabalıktan biraz arınmış olsalar da, çoğu ailenin uğrak yeri olmaya devam ediyor semt pazarları. Sizlere bu sayfamızda İstanbul’un en popüler semt pazarlarından bahsedeceğiz. Kış gelmeden güzel ve keyifli bir alışveriş yapma imkanını size en yakın semt pazarında bulabilirsiniz.

Kadıköy Salı Pazarı:

Eskiden Söğütlüçeşme’de bulunan, günümüzde ise Hasanpaşa’da kurulan Salı Pazarı, her gidildiğinde “’bu kadar kalabalık olmak zorunda mı”’ dedirten ama aynı zamanda zamanın nasıl geçtiği anlaşılmayan sosyete pazarlarından biri. Her çeşit meyve sebzenin satıldığı Kadıköy Salı Pazarı, en çok kıyafet alışverişlerinde tercih ediliyor. Çantacılar, elbiseciler, ayakkabıcılar, tokacılar en rağbet gören tezgahlar oluyor. Hem ucuz hem de keyifli bir alışveriş imkanı sunan semt pazarında biri olması da yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Kadıköy Salı Pazarı’nın aynı esnafları Cuma günleri de tekrar açıyor tezgahlarını. Ünlü markaların ihraç fazlası ürünlerini çok ucuza alabilir, bir haftalık yiyecek ihtiyacınızı keyifli bir alışverişle tamamlayabilirsiniz.

Feriköy Semt Pazarı

Feriköy Organik Pazarı:

Günümüzdeki ürünlerin yüksek bir kısmı artık GDO’lu olarak hayatımıza ve sofralarımıza giriyor. Günlük yaşantısında özellikle organik ürünler seçenler ise soluğu Feriköy’de alıyor. Feriköy Organik Pazarı’nda birçok sebzeyi ve meyveyi gönül rahatlığıyla alıp, sofralarınıza dahil edebilirsiniz. Diğer pazarlara göre fiyatları biraz pahalı olsa da sağlıklı ürün olmaları ve ülkemizde sayılı organik pazarlardan biri olması bu durumu biraz geri plana atıyor. Diğer pazarlardan farklı olan Feriköy Organik Pazarı’nda sadece alışveriş yapılmıyor. Pazara erkenden gelip gözleme yemek, pazarın girişindeki çay ocağında çay içip sohbet etmek de mümkün. Tabii birçok ünlü ismi alışveriş yaparken de görebilirsiniz. Feriköy Organik Pazarı Cumartesi günleri keyifli vakit geçirmek isteyenler için ve özellikle organik ürün alanlar için en ideal mekan.

Beşiktaş Semt Pazarı:

Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında bulunan semt pazarı, İstanbul’un en ünlü sosyete pazarlarının ilk sıralarında. Cumartesi günü kurulan pazarda birçok ünlü markanın ihraç fazlasını bulabilir, çok ucuz fiyatlara kıyafet alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Aslında her Cumartesi günü çok kalabalık olmasından dolayı trafik sorunu yaşatıyor Beşiktaş Pazarı. Yine de kaldırılmamış olması alışveriş yapanları mutlu etmeye yetiyor.

Bakırköy Semt PazarııYeşilköy Pazarı:

Tezgahların renkli görüntüleriyle görenleri bir tablonun içerisinde olma hissini veren Yeşilköy Pazarı, halk arasında sosyete pazarı olarak adlandırılıyor. Çünkü bu pazarda birçok ünlü markanın imitasyonunu bulmak çok kolay… Yeşilköy Pazarı ilk zamanlarda sokak arasında kuruluyken, geçtiğimiz yıllarda Çiroz’daki toplu konuk sitesinin karşısına taşındı. Çarşamba günleri kurulan pazarın kıyıda köşede kalan gözlemecilerini de görmek mümkün. Yeşilköy Pazarı’na Bakırköy-Yeşilköy minibüsleriyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu arada hemen söyleyelim; Kadıköy ve Beşiktaş  pazarlarına göre biraz pahalı. Ama çeşit oldukça fazla…

Fatih Çarşamba Pazarı:

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Fatih’in Çarşamba günleri kurulan tarihi semt pazarı büyük bir alanı kapsamakta. İlk kez gidecek olanların bile kolaylıkla bulabileceği pazar, Fatih Caddesi’ne gelip, birinci sokaktan girilip devam edildiğinde hemen görülüyor. Pazarda özellikle kumaş çeşitliliği fazla… Pamuklusundan örmesine, şifonundan fistosuna her türlü kumaş çeşidi bulabilirsiniz. Erken gitmenizde fayda var çünkü sadece kumaş tezgahları iki saatinizi alabilir. Kumaşların yanı sıra mutfak eşyaları, bebek elbiseleri, el oyaları satan tezgahlarda en renkli halleriyle alışveriş yapma isteği uyandırır. Özellikle kumaş çeşitleri için en çok tercih edilen pazarı diyebilirim.

Bakırköy PazarıUlus Sosyete Pazarı:

Uzun yıllar Ulus’ta kurulan sosyete pazarı, yapılan düzenlemelerle artık Ortaköy’de yer alıyor. Ortaköy’deki Carrefour ve Migros’u geçtikten hemen sonra görülen sosyete pazarı, özellikle giyim tezgahlarıyla ön plana çıkmakta. Birçok markanın sahte ürünlerinin olduğu tezgahlarda, markasız ve güzel kıyafetler de bulmak mümkün. Çoraptan iç çamaşıra, pantolondan spor malzemelerine, çantadan ayakkabıya kadar envai çeşit eşyaların bulunduğu Ulus Sosyete Pazarı öğle ve akşam saatlerinde oldukça kalabalıklaşıyor. Bu sebepten dolayı imkanınız varsa erken saatlerde gitmenizi öneririm.

Bakırköy Pazarı:

Bakırköy Adliyesi’nin çok yakınında kurulan Bakırköy Pazarı, özellikle Avrupa Yakası’nda ikamet edenlerin mutlaka uğrayıp alışveriş yaptığı noktalardan biri. Cumartesi günleri çevre ilçelerden ve semtlerden gelenlerin kalabalıklaştırdığı pazarda en çok dikkat çeken ayakkabı tezgahları oluyor. Rengarenk spor ve topuklu ayakkabıları burada çok ucuza alabilirsiniz. Aynı zamanda renkli elbiseler, okumak istediğiniz romanlar tezgahları süsleyen ve görenleri almaya teşvik eden ürünler.

Feriköy Organik PazarıZamana ve AVM’lere yenilmeyen semt pazarları, en renkli ve en sıcak halleriyle keyifli bir alışveriş yaptırırken zamanın nasıl geçtiğini hissettirmiyor. Siz de kış gelmeden evinize en yakın semt pazarına gidip, pazar kültürüne tanık olabilir, dilediğiniz ne varsa alabilirsiniz.
Cıvıl cıvıl semt pazarlarında keyifli bir alışveriş yapmanız dileğiyle… 🙂

Loading

Bir cevap yazın