Kapadokya’da Neler Yapılır..

Türkiye’nin baktıkça büyüleyen yerlerinden kendinize bir rota seçenek olsanız nereye giderdiniz? Cevap Kapadokya ise şimdi orada olmanın tam zamanı. Tarihiyle, peribacalarıyla, doğal güzellikleriyle, yeraltı şehirleri ve daha birçok yerleriyle kendine aşık eden şehir Kapadokya’da yapılacaklar listeniz hazır. Baktığınız her köşede güzelliklerini göreceğiniz Kapadokya’ya ilk kez gidecekseniz tekrar tekrar gitmek için fırsat kovalayacağınız kesin. İşte büyülü şehir Kapadokya’da yapılacaklar.

Kapadokya’nın tarihiyle tanışın

Kapadokya tatili deyince akla ilk gelen tarih dolu mekânları oluyor. Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Göreme, Ortahisar tarihi en derinlerden yaşatan benzersiz rotalar. Ihlara Vadisinden Avanos Ören Yerine, Uçhisar Kalesinden Ortahisar Kalesine, Zelve Vadisinden Güllüdere Vadisine, Göreme Açık Hava Müzesinden Zemi Vadisine, Kapadokya Kültür Merkezinden Etnografya Müzesine, Üzengi Vadisinden Temenni Tepesi Türbesine ve bunun gibi daha birçok rota Kapadokya’nın gezilecek ve görülecek yerlerinin olmazsa olmazlarından. Peribacalarının eşsiz manzarasını en iyi göreceğiniz Çavuşin, Paşabucağı ve Zelve Vadisine çıkabilir, Uçhisar Kalesine çıkıp Kapadokya’nın tüm güzelliğini izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Kapadokya’da görmeden dönme diyebileceğimiz Ihlara Vadisi şehrin en önemli yerlerinden.

Yeraltı şehirlerini keşfedin

Kapadokya’nın yeraltı şehirlerinden Kaymaklı Yeraltı Şehri hakkında önceki yazımızdan bilgi edinebilirsiniz. En az Kaymaklı kadar önemli olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri ve Özlüce Yeraltı Şehri Kapadokya’nın büyülü atmosferinde gezilip görülmeli.

Aktiviteleriyle eğlenceli saatler geçirin

Tatillerin en güzel yanlarından biri de eğlence dolu aktiviteleri. Kapadokya’nın bitmek tükenmek bilmeyen en ünlü aktivitesi tabi ki balon turları. Rengarenk balonlara binip tüm şehri metrelerce yüksekten izlemenin tadı bu şehirde bir başka güzel. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler listenize atlı safariye eklemelisiniz. Şayet el sanatınıza güveniyorsanız Avanos’a gidip çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Burada yapacağınız her ne olursa olsun fotoğraf makinalarınızı bir an olsun yanınızdan eksik etmeyin.

Kapadokya’nın eşsiz lezzetlerini deneyin

Cennet ülkemize yakışan şehir Kapadokya’da yapacak o kadar şey var ki bunlardan biri de tabi ki eşsiz lezzetleriyle tanışmak. Kendine has lezzetleri buraya ayrı bir hava katıyor. Buna en güzel örnek Kapadokya’nın testi kebabı. Şarabın anavatanlarından biri de burası. Kapadokya’nın binbir güzelliği arasında yetişen üzüm bağlarından çıkan tadına doyum olmayan şaraplarını mutlaka denemelisiniz. Bütün bu lezzetleri denedikten sonra tadı damağınızda kalacak ve yine denemek isteyeceksiniz.

Birkaç gün geçirmeden dönmeyin

Tarihin bu denli yakışabildiği Kapadokya’nın birbirinden özel Kapadokya Otelleri sizi bekliyor olacak. Tarihi geçmişle bütünleşen yöre halkı tüm güzellikleri konaklanacak yerlerine de yansıtmış. Burada konaklarken oyulmuş kayaların içinde enfes dekorasyonlu otellerine her yerde şahit olacaksınız. Şayet şehir hakkında daha iyi bilgiler edinmek istiyorsanız Kapadokya Turlarına katılıp uzman rehberler eşliğinde bölgenin her yerini görebilirsiniz.

Loading

Bir cevap yazın