Kayak Merkezleri Listesi ve Hakkında Bilgiler

Kayak Merkezleri

Ülkemizin coğrafi özellikleri sebebiyle, kış turizmi için elverişli dağlarında kayak merkezleri ve birbirinden güzel tesisler kurulmuştur. Son yıllarda yapılan yeni tesisler ile kış turizmi açısından ve kış sporları için oldukça güzel gelişmeler oldu.Yeni kayak merkezleri ve ülkemizde yer alan kayak merkezlerini listeleyelim.İşte ülkemizdeki kayak merkezleri;

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ Kayak Merkezi - Bursa

Türkiye’ de ilk ve en popüler kayak merkezleri. Özellikle gençlerin uğrak adreslerinden olan Uludağ, gece hayatıyla da tercih sebebidir. Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinde tesisler kurulmuştur. 11300 hektarlık milli park da dâhil olan alan, Bursa şehir merkezine yakın sayılır. Ülkemizin kış turizmi merkezi olan Uludağ, modern otel ve tatil köyleri, turları vs. ile yaz turizminin Çeşmesi veya Bodrumu olmuştur. 1700-2500 metre aralığında rakıma sahiptir. 11 tane ana pisti vardır. Toplam pist uzunlukları 25 km’yi bulmaktadır. Kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Diğer merkezler gibi Aralık- Nisan aylarında hizmete açıktır. Bursa merkeze ve havaalanına yakın olduğundan kolay gidilir.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu 

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu

Kartalkaya, Uludağ’ dan dan sonra gözde kayak tesislerindendir. Batı Karadeniz’ de Bolu Köroğlu dağları üzerinde kurulmuştur. Aralık- Mart ayları arasında hizmet verir. Kar kalınlığı 3 metreyi aşmaktadır. Otelleri 2000 metre yükseklikte yer almaktadır. Alp kayağı, tur kayağı ve kayaklı koşu için uygundur. 11 tane mekanik, 12 tane de normal piste sahiptir. Bolu merkeze 50 km uzaklıkta olup, İstanbul-Ankara karayoluna 25 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı 220 km mesafededir.

 

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli 

Kartepe Kayak Merkezi - İzmit

Kartepe kayak merkezleri içerisinde İstanbul’ a yakın olanlardandır. Kaymak için Aralık- Mart ayları tercih edilir. Kar kalınlığı, 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Mekanik ve diğer pistleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı otelleri de dâhil olmak üzere, restoranları vs. ile her tülü imkâna sahiptir. Kayak dersleri de verilen tesis, çok işlektir. Bursa ve İstanbul’ dan ulaşım sağlanmaktadır.

 

Bozdağ Kayak Merkezi – İzmir  

Bozdağ Kayak Merkezi - İzmir

İzmir’ in Bozdağı’ nda kurulmuş tesistir. İzmir’ e 110 km mesafededir. Kar kalınlığı 80-120 cm arasındadır. Kış boyu kar yağışı alır. 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır. Alp Disiplinine uygun alana sahiptir. Tesiste çok iyi işletilen ve tüm imkânlara sahip bir otel bulunmaktadır. İzmir veya Manisa’ dan otobüsle ulaşım sağlanmaktadır.

 

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum  

Palandöken Kayak Merkezi - Erzurum

Palandöken 3200 metre zirveye sahip kayak tesisi, Erzurum’ da yer alır. Soğuk ikliminden dolayı Aralık’ tan Mayıs ayına kadar hizmet verebilmektedir. Kar kalınlığı, 60-120 metre arasındadır. Kayak merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 tane tescilli pist ve diğer pistler bulunmaktadır. Bu da kayak merkezleri yurt dışı açılımı olarak geçmektedir. Erzurum merkeze çok yakındır ve dolayısıyla konaklama çok rahattır. Acil sağlık hizmetleri vs. imkânlara da sahiptir.

 

Elmadağ Kayak Merkezi – Ankara 

Elmadağ Kayak Merkezi - Ankara

Elmadağ, Ankara’ ya yakınlığı ile bilinen tesis, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alır. Ocak- Mart ayları arasında hizmet verir, kar kalınlığı 30-60 cm arasındadır. Pistleri kolay ve orta düzeydedir. Otel ve restoranları bulunmaktadır. Şehir merkezinden ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla sağlanmaktadır.

 

Esentepe Kayak Merkezi – Bolu   

Esentepe Kayak Merkezi - Bolu

Esentepe, Bolu- Ankara karayolundadır. Değişik zorluk derecelerinde, ormanlık alanda pistlere sahiptir. Yazın da çim kayağı yapılan pistlere sahiptir. Her imkâna sahip konaklama tesisi bulunmaktadır.

 

Büyük illerimize yakınlığı sebebiyle çok popüler olan bu tesislerin dışında, Türkiye’deki diğer kayak merkezlerimizde şöyledir;

  • Erciyes Kayak Merkezi Kayseri
  • Sarıkamış Kayak Merkezi Kars
  • Saklıkent Kayak Merkezi Antalya
  • Hazarbaba Kayak Merkezi
  • Ilgaz Kayak Merkezi
  • Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane

 

 

Loading

Bir cevap yazın