New York’ta yapılacak bedava 11 aktivite

New York’a gitmek muhteşem bir deneyim olsa da, dünyanın en pahalı şehirlerinden olduğunu unutmamak gerek. New York’ta yapılacak bedava aktivitelere göz atarak kısıtlı bir bütçeyle de şehrin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

New York’ta bir gün geçirmenin nasıl bir his olduğunu tatmak için videomuzu izleyin. Tüm bunları bir servet harcamadan da yaşayabilirsiniz!

1. High Lane’de gezintiye çıkın

High Lane'de gezintiye çıkın

Şehrin üzerinden geçen ve yeniden yapılandırılmış bu tren yolu, 2009’da ilk bölümü açıldığından beri New York City’nin en popüler yerlerinden biri haline geldi. Gansevoort ve Batı 34. cadde arasında pek çok girişi bulunuyor. Merdivenleri tırmanır tırmanmaz bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi oluyorusunuz. Şehrin üzerinde yer alan bu yemyeşil park, New York’un en güzel manzaralarından birini sunuyor.

New York uçuşları burada

2. Rockefeller Center’da tatil ruhunu yakalayın

Rockefeller Center

New York’un en ünlü binalarından sayılan Rockefeller Center yılın her zamanında güzel olsa da, Noel tatilinde nefes kesici bir hal alıyor. Eğer New York geziniz bu tarihlere denk geliyorsa gerçekten şanslısınız. Hem Rockefeller Center’daki efsanevi çam ağacı, hem de buz pateni pisti ziyaretlere açık ve girmesi bedava. Eğer biraz para artırabilirseniz paten kiralamanızı ve buz pistinde bir tur atmanızı tavsiye ederiz.

 

3. Central Park’ın Yaz Sahnesi’nde konsere gidin

Central Park

Eğer tatiliniz yaz aylarına denk geliyorsa her yıl düzenlenen bu sanat festivalini kaçırmayın. Rumsey Playfield’de yer alan bu festival boyunca pek çok tiyatro, dans ve müzik şovu oluyor. Birkaç yardım konserinin dışında tüm etkinlikler ücretsiz ve yaz ayları boyunca devam ediyor. Yazın ziyaret etmiyorsanız bile Central Park her zaman ücretsiz ziyaret edilebilecek New York cevherlerinden.

4. Chelsea’de galerileri gezin

Street Art in Chelsea

Sanat ruhuyla dolup taşan Chelsea’de New York’un en güzel sanat galerileri yer alıyor. Sokaklardaki galerilerde heykelden kısa filme varana kadar her türlü sanat sergisi bulunuyor ve çoğunu ziyaret etmek bedava. Bu haritaya göz atarak ziyaretinizi önceden planlayabilirsiniz. Chelsea aynı zamanda gece hayatıyla da ünlü, eğer biraz para harcamayı göze alıyorsanız 27. ve 29. caddeler arasında yer alan ünlü barların birinde bir kokteyl içebilirsiniz.

 

5. Cuma akşamı Museum of Modern Art’ı ziyaret edin

Museum of Modern Art

© Nan Palmero, Flickr (Creative Commons, CC BY 2.0)

Bu ünlü sanat müzesini görmek istiyorsanız ancak 25 dolar giriş ücreti sizi caydırıyorsa Cuma akşamı 16.00-20.00’ye kadar bekleyin. UNIQLO Ücretsiz Cuma Akşamı kapsamında girişler ücretsiz oluyor ve ziyaretçiler galeri, sergi ve filmler de dahil olmak üzere müzenin koleksiyonlarını bedava gezebiliyor.

6. New York Halk Kütüphanesi’nde içinizdeki kitapkurdunu keşfedin

New York Halk Kütüphanesi

Hiç Uyumayan Şehir’in korna çalan taksileri ve Broadway’in parlak ışıkları sizi yorduysa şehrin karmaşasından kaçıp, New York Halk Kütüphanesi’nin 88 şubesinden birinde kitaplar, filmler ve fotoğraf sergileri arasında sakin bir akşamüzeri geçirebilirsiniz. Kütüphanelerin çoğunda ücretsiz kullanılabilen bilgisayarlar bulunuyor. Kütüphanenin en ünlü şubelerinden biri olan ve Hayalet Avcıları, Sex and the City gibi ünlü filmlerde de yer alan Stephen A. Schwarzman Binası 42. ve 5. caddeler arasında yer alıyor.

New York Halk Kütüphanesi’ni sevdiyseniz, dünyanın en etkileyici kitabevleriarasındaki The Strand Books’a da uğrayabilirsiniz.

7. Socrates Heykel Parkı’nda çimenlere uzanın

New York’ta her köşeden bir sanat eseri çıkabiliyor, ama Queens’deki Socrates Heykel Parkı kültür ve pikniği birleştirerek farklı bir deneyim vadediyor. Bu benzersiz mekandaki ilginç heykeller ve multimedya enstalasyonlarını gezmek elbette bedava. Sandviçinizi, frizbinizi ve aklınıza gelen her türlü piknik malzemesini (mangal hariç!) alarak güneşli bir günde mükemmel vakit geçirebilirsiniz. Oldukça eğlenceli fotoğraflar çekmeniz garanti!

8. Fashion Institute of Technology Müzesi’nde moda bilginizi genişletin

Özel tasarım kıyafetler arasında dolaşmak için yüksek meblağlar ödemenize gerek yok. Bu ücretsiz müzenin üç galerisinden bir tanesi tamamen profesörler ve öğrencilerin sergilerine ayrılmış. Sadece daimi koleskiyonda bile 50.000’in üzerinde giysi ve aksesuar bulunuyor. Özel sergiler ise oldukça ünlü ve modayla ilgili çok şey öğreneceğiniz bir ziyaret vadediyor.

9. Brooklyn Köprüsü’nden geçin

Brooklyn Köprüsü

Bisiklet ve yayalar için özel yolu olan Brooklyn Köprüsü, şehrin en güzel ücretsiz kuş bakışı manzarasını sunuyor. Aynı zamanda romantik bir yer haline gelen köprüde sevdiğinizle benzersiz vakit geçirebilirsiniz. Brooklyn Köprüsü Parkı’ndaki atlı karınca da oldukça eğlenceli.

Hayat tarzları için ne düşünürsünüz bilemeyiz, ancak New York Yuccie’lerin de en sevdiği şehirlerden bir tanesi. Özellikle Brooklyn’de çoğunlukta olabiliyorlar.

10. Staten Island vapuruna binin

 Staten Island vapuruna binin

Bu tarihi vapur, aşağı Manhattan ve Staten Island arasında ücretsiz ulaşımı sağlıyor. Ancak pek çok kişi için eğlenceli ve ücretsiz bir akşamüzeri aktivitesi anlamına geliyor. Vapur yolculuğu boyunca New York limanını uzaktan izleyebilir ve turistik tekne gezisine harcayacağınız parayla da karnınızı doyurabilirsiniz.

11. Bir gününüzü Governors Island’a ayırın

Governors Island

Neredeyse 200 yıl boyunca ordu üssü olarak kullanılan Governors Island, gittikçe New York’un en popüler yerlerinden biri haline geliyor. Bu cennet gibi adaya 2014’te yaklaşık 120.000 metrekarelik halka açık bir park da eklendi. Mayıs’tan Eylül’e kadar açık olan ada, şehrin gürültüsünden kaçıp doğayla hasret gidermek isteyenlere mükemmel bir fırsat sunuyor.

Loading

Bir cevap yazın