Olimpos Beydağları Milli Parkı

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında bulunuyor. 1972 yılından bu yana milli park statüsünde bulunan alan, ülkemizin en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biri.

Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıcını oluşturduğu bölge, Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş, Adrasan Plajı gibi birbirinden güzel noktalara sahip. Sarısu’dan başlayan milli park, Akdeniz sahilleri boyunca uzanarak Gelidonya Burnu’nda sona eriyor.

Olimpos-Beydaglari-Milli-ParkiYüzölçümü 34 bin 452 hektara ulaşan milli park, kızılçam ormanları, karaçam ve sedir ağaçlarıyla çevrili. Otsu floranın zengin olduğu milli parkta bine yakın bitki türünden 25 tanesi parka özgü endemik tür olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ayı, kurt tilki, yaban keçisi, vaşak sincap oklu kirpi gibi kara memelilerinin yanında kıyılarda nadir de olsa Akdeniz foku da görülebiliyor. Ayrıca Çıralı sahilleri caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı özel koruma bölgesi olarak ilan edilen bir yer.

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, kamp ve doğa sporlarından hoşlanan her yaş grubundan insanları bölgeye çekiyor. Doğal plajlar, antik kentler, ormanlık alanlar ve birbirinden güzel koylar bu bölgenin popüler olmasında en büyük etken. Göynük Çadırlı Kamp Alanı 100 çadır, Kemer yakınlarındaki Kındılçeşme Çadırlı Kamp Alanı ise 225 çadır kapasitesine sahip.

Cirali-Olimpos-Antalya
Çıralı Sahili, Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı

Olympos Antik Kenti

Olimpos Beydağları Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti, Antik Likya Yolu’nun en gözde kavşaklarından biri. Ortasından geçen Akçay (Olympos) Çayı’nın ikiye böldüğü kent, bu özelliğiyle tarih boyunca liman kenti görünümündeydi. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen antik kent, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Olimpos Beydağları Milli Parkı, arkeolojik kalıntıları ve zengin bitki örtüsü ile kampçılık, doğa yürüyüşü, piknik, manzara gözlemciliği, fotoğrafçılık ve farklı doğa sporlarına uygun alt yapıya sahip.

Olimpos Beydağları Milli Parkı Nerede

Olimpos Beydağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Olimpos Beydağları Milli Parkı, batıda Antalya’nın Kumluca ilçesi ile doğuda Antalya’nın Kemer ilçesi sınırlarında geniş bir bölge boyunca uzanıyor. Milli parkın merkezi ve hareket noktası olarak Kemer ilçesi kabul ediliyor. Park, Antalya’dan 50 km, İzmir‘den 489 km, İstanbul’dan 716 km, Ankara’dan ise 531 km uzaklıkta.

Olympos-Beydaglari-AntalyaMilli parka en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı’nın yurt içi ve yurt dışında birçok noktayla doğrudan bağlantısı bulunuyor. Karayolunu tercih edeceklerin Antalya merkez üzerinden bağlantı sağlaması gerekiyor. Şehirlerarası otobüslerle Antalya’ya ulaştıktan sonra Kemer yönüne minibüsler bulunuyor.

Ülkemizin en çok ziyaretçi çeken milli parklarından olan Olimpos Beydağları Milli Parkı, seyahat kültürüne sahip her yaştan insanın listesinde yer alıyor. Doğayla buluşmak ve arkeolojik eserlerle bezeli, Akdeniz manzaralı yemyeşil ormanlar içerisinde bir keşif için milli park ideal özellikte.

Loading

Bir cevap yazın