Pasaportunla düş yollara: Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler

Sadece çantanızı ve pasaportunuzu yanınıza alın ve vizesiz seyahat edilebilen ülkeleri keşfe çıkın!

Kış geldi diye eve kapanmak zorunda değilsiniz! Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler, tüm ihtişamıyla sizi bekliyor. Özellikle vizesiz seyahat edilebilen Balkan ülkeleri, yakınlığı, ekonomik oluşu ve tarihi dokusuyla sizi cezbetmeye hazırlanıyor.

Arnavutluk

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Arnavutluk

Arnavutluk’ta yer alan Përmet şehri © Rob Hogeslag

Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler denilince başı hiç kuşkusuz Balkan ülkeleri çekiyor. Bunlardan ilki gerek mutfağı gerekse Osmanlı izlerini taşıyan yapıları ile Arnavutluk…  Arnavutluk’un başkenti Tiran, gezginlerin en çok tercih ettiği vizesiz destinasyonlardan. Tiran’a yaklaşk 1 saat süren bir uçak yolculuğu sonucunda varılabiliyor.

Tiran’ın tarihi güzelliklerini görmek isteyenlerin ilk ziyaret ettikleri yer ise Ulusal Tarih Müzesi. Girişindeki etkileyici mozaikle dikkat çeken müzede Arnavutluk’un geçmişten günümüze uzanan politik yolculuğunu anlamak mümkün. Tiran’daki ana meydanda Osmanlı saat kulesi ve Ethem Bey Camisi ise görülmeye değer diğer yapılar.

Arnavutluk’un mutfağı da Türkiye ile benzer özellikler taşıyor. Güveçte et yemekleri, çeşit çeşit börekleri ekonomik fiyatları ve benzersiz lezzetleriyle tadılmayı bekliyor.

Vizesiz kalış süresi: Arnavutluk’ta giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayacak şekilde konaklanabiliyor.

Tiran Uçak Bileti Ara

Sırbistan

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Sırbistan

Her ne kadar Belgrad en uğrak noktalardan biri olsa da, Sırbistan’da görülmesi gereken birçok doğa harikası var

Dağılan Yugoslavya’nın bir başka parçası olan Sırbistan, başkenti Belgrad ve yakın çevresiyle sanatın ve savaşın izlerinin bir arada görülebileceği nadir şehirlerden. Belgrad’ın ana caddesi Knez Mihailov’da sokak sanatçılarının eşsiz performanslarını dinleyerek yürüyebilir, aynı yolun sonundaki Kalemegdan’da ise Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği eşsiz manzaraya tanıklık edebilirsiniz.

Belgrad’ın dışında kalan Novi Sad, Zemun gibi yerleşim bölgeleri ise taşıdığı eski Yugoslavya izleriyle seyahat edenlerin görmesi gereken noktalardan. Bunun yanı sıra Nikola Tesla Müzesi de ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için bilim dolu saatler yaşatıyor.

Sırbistan’da yemek kültürü çok yerleşik olmasa da Balkanlar’a özgü börekler, köfte yemekleri çok uygun fiyatlara tadılabiliyor. Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Belgrad’da Türk restoranlarının gördüğü ilgi de azımsanacak gibi değil. Sırbistan’dan dönerken yöreye özgü erik rakısını almayı ise sakın unutmayın.

Vizesiz kalış süresi: Sırbistan’da da vizesiz kalış süresi Arnavutluk’ta olduğu gibi 90 gün.

Belgrad Uçak Bileti Ara

Bosna Hersek

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Bosna Hersek

Tüm güzelliği ile Mostar Köprüsü © Nigel’s Europe & beyond

Savaşın izlerinin en acımasız şekilde can bulduğu Bosna-Hersek, Türkiyeli seyyahların en çok ziyaret ettiği vizesiz ülkelerden… Saraybosna ve Mostar kentleri başta olmak üzere her yıl binlerce kişinin akınına uğrayan Bosna Hersek’te karşınıza çıkacak ilk yerlerden biri de Osmanlı zamanında kurulan tarihi çarşı. Savaş zamanında yoğun ateş altında kalan çarşının yanı sıra Bosna Hersek’in her yanı Osmanlı’dan kalan camiler ve yapılarla dolu. Bölgeye özgü yemyeşil tepelerin buluştuğu masmavi gökyüzü ise eşsiz bir doğa harikasının ortasında olduğunuzu hissettiriyor.

Savaş sırasında oldukça hasar gören Mostar Köprüsü de Bosna Hersek notları arasında genişçe yer tutuyor. Bilindiği üzere tarihi uzun yıllara dayanan köprü savaşta zarar gördükten sonra ülkemizden giden yardımlarla yeniden onarılmıştı. Mostar Köprüsü’nü özellikle nehrin kenarından izlerseniz bu muhteşem yapının en güzel haline şahitlik etmiş olacaksınız. Mostar’da köprünün yanı sıra çevrede görülmeye değer daha birçok yapı bulunuyor.

Baştan uyaralım, Bosna Hersek’e gidenler genellikle burayı tekrar ziyaret ediyor. Çünkü Bosna Hersek’in güzelliklerini keşfetmek için bir seyahat süresi asla yetmiyor.

Vizesiz kalış süresi: 3 ay

Saray Bosna Uçak Bileti Ara

Karadağ

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Karadağ

Kotor Körfezi, Dobrota, Karadağ © Trish Hartmann

Vizesiz seyahat edilebilen Balkan ülkelerinin son dönemlerdeki popüler bölgesi Karadağ. Yıllarca politik tartışmaların odak noktasında bulunan Karadağ bağımsızlığını ilan ettikten sonra adeta Balkanların popüler turizm merkezi haline geldi.

Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Karadağ, kumsalları ve genel panoramasıyla tatilcileri kendine çeken bölgelerden. Ancak Karadağ’a sadece yazın değil her mevsim seyahat edilebilmesi bu bölgeyi ayrıca çekici kılıyor.

Karadağ’da adrenalin sporlarına ilgi çok yüksek. Kayak, bisiklet, rüzgar sörfü, tırmanış, dalış gibi birçok spor faaliyeti bölgede gerçekleştirilebiliyor.

Karadağ’ın kıyı kesimde yer alması nedeniyle mutfağında da deniz esintileri hissediliyor. Balık, deniz ürünleri ve zeytinyağı Karadağ mutfağında önemli bir yer tutuyor. Bunun yanı sıra, Balkanların vazgeçilmezleri börekler de yine burada bulunabiliyor.

Vizesiz kalış süresi: 3 ay

Karadağ Uçak Bileti Ara

Ukrayna

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Ukrayna

Mykhaylivska Meydanı, Kiev © Juanedc

Yakın dönemde çalkantılı bir siyasi dönem geçiren Ukrayna, hala kısa süreli tatillerin gözde rotası. Özellikle başkent Kiev, küçük ama eğlenceli sokaklarıyla gezginler için ilginç deneyimler sunuyor.

Kiev’in en işlek caddesi Krisatik’te cadde üzerindeki sokak müzisyenlerinin enfes notalarını dinleyerek, Ukraynaya özgü Borsch çorbası ve tavuk Kievski’yi deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra en ünlü meydan olan Nezalezhnosti, seçkin markaların ve lezzetli yemeklerin yenilebileceği mekanların bulunduğu merkez nokta. Daha çok modern yapılaşmanın yaşandığı meydanda ilk olarak özgürlük heykeli dikkat çekiyor. Bu meydanda meraklısı için büyük bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Vizesiz kalış süresi: 60 güne kadar kalış süresi tanınsa da ülkeye girerken otel rezervasyonu ve dönüş biletleri istenebiliyor.

Kiev Uçak Bileti Ara

Gürcistan

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Gürcistan

Hem doğanın hem eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz Gürcistan’da © jagermesh

Ülkemizdeki vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin son 4 yıldır yıldızı olan Gürcistan, Artvin’e komşu olan Batum ile eğlencenin adresi oluyor. Tarihi boyunca tatil bölgesi olarak uğrak nokta olan Batum, eşsiz dağların ve masmavi denizin buluştuğu özel bir panoramaya ev sahipliği yapar.

Tarihsel dokusuyla bizden de izler taşıyan Batum, sanata önem verdiğini şehirdeki tiyatro sahneleri ile gösteriyor. Botanik Park, Orta Camii, yapay göl, sahil şeridi ve Sputnik Tepesi şehrin görülmesi gereken noktaları arasında yerini alıyor.

Vizesiz kalış süresi: Nüfus cüzdanıyla da giriş yapılabilen Gürcistan’da 90 güne kadar kalınabiliyor.

Batum Uçak Bileti Ara

Makedonya

 

Vizesiz gidilebilen ülkeler- Makedonya

Makedonya’nın en popüler yerlerinden bir tanesi, Ohrid © xiquinhosilva

Makedonya’da özellikle turizme açık iki nokta bulunuyor: Ohrid ve Üsküp. Üsküp, Vardar Nehri kıyısında konuşlanmış bir Osmanlı şehri olarak biliniyor. Oldukça renkli bir gece hayatına sahip olan Üsküp’te her müzik tarzını sevenler için bir mekan mevcut. Gerek çarşı içinde gerekse nehir kıyısında kaliteli müzik dinlenebilecek birçok mekan yer alıyor.

Üsküp’ün Eski Türk Çarşısı bölümü ise adeta Osmanlı’nın saklı kaldığı bir hazine gibi. Bunun yanı sıra Vardar Nehri’nin üzerinde yer alan Taş Köprü’nün her iki yanında ise birçok heykel bulunuyor. Üsküp’ün simge yapıları arasında yer alan Taş Köprü halk arasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak adlandırılıyor.

Ohrid ise özellikle görenleri hayran bırakan günbatımıyla dünyanın en özel şehirlerinden olduğunu kanıtlıyor. Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid, Avrupa’nın en eskisi olma özelliği taşıyan aynı isimli gölü de barındırıyor.

Ohrid, mimarisi en iyi korunan yerler arasında ilk sıralarda. Öyle ki UNESCO tarafından 1979 yılında dünya mirası listesine alındığı da biliniyor. Ohrid’e özellikle yazları Türkiye’nin yanı sıra birçok Avrupa kentinden de ziyaretçi geliyor.

Ohrid’de havalanı bulunmasına rağmen Türkiye’den uçuş bulunmuyor. Bunun yerine otobüslerle bu bölgeye seyahat edilebiliyor. Ohrid’e Yunanistan’dan yapılacak yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Vizesiz kalış süresi: Makedonya’da Türk vatandaşları 90 güne kadar konaklayabiliyor.
kaynak.momondo

Loading

Bir cevap yazın