Skyscanner uçaktaki en mükemmel koltuğu açıklıyor: 6A

Yapılan yeni uygulamalarla havayolu taşımacılığı sürekli değişiyor. Artık birçok havayolunda koltuklarınızı önceden seçebiliyorsunuz. Peki, en iyi koltuk hangisi? Yolcular tarafından en çok tercih edilen ve oturulmaktan kaçınılan koltukları sizin için araştırdık.

En iyi koltuk

Uçak koltuğu

Hava taşımacılığını düzenli olarak kullanan 1000’in üzerinde yolcu ile yaptığımız araştırmada deneklerimize (ekstra geniş aralıklı koltuklar hariç) oturacakları bölümü ve pencere, orta ya da koridor koltuk tercihlerini neye göre yaptıklarını sorduk. Ankette ayrıca seçimlerin, uğurlu sayı ve çift ve tek sayılarla etkileşimini de sorguladık. Cevapları bir araya getirdiğimizde en çok rağbet gösterilen koltuğun 6A olduğunu gördük.

En çok tercih edilen koltuklar

Uçak koltukları

Bu ankette de, önceki araştırmalarda ortaya koyulan, uçağın ön bölümündeki ilk 6 sıranın %45 oyla en popüler koltuklar olduğunu destekler nitelikte sonuçlarla karşılaştık. Fiyat kıyaslaması yaptığımızda gördük ki, düşük bütçeli havayolları bu koltukların değerinin çoktan farkına varmışlar bile. Ön satın almalarda standart koltuk fiyatları 10 TL iken, bazı havayollarında ilk 6 sıradaki koltukların fiyatları 20 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Aslında en şaşırtıcı olanı yolcuların %60’a yakınının cam kenarını tercih etmesi. %40 ise koridoru seçiyor. Ortadaki koltukta oturabileceğiniz söyleyenler ise %1 gibi bir azınlığı oluşturuyor.

En “kötü” koltuk

Uçak koltukları

Ankette ortaya çıkan ilginç bir sonuç ise, uçağın arka sıralarında bulunan bir orta koltuk olan 31E’de kimsenin oturmak istememesi oldu.

Mükemmel uçak koltuğu

Skyscanner’ın Seyahat Editörü Sam Baldwin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ön koltukların bu kadar fazla tercih edilmesinin sebeplerini açıkladı: “Arkadaki motor sesinden uzak olmak, uçaktan ilk olarak inebilme lüksü ya da yemek servisi orta sıralara yapılana kadar seçeneklerin azalması gibi nedenler ortaya çıkıyor. Orta koltukların tercih edilmesi ise, kanatlara yakın olan bu bölümde türbülansın daha az hissedilmesi olarak kaydedildi. Uçuş boyunca -özellikle uzun mesafe uçuşlarda- uyumak isteyenlerin tercihi pencere kenarı olurken, tuvaleti sık kullananlar açısından koridor koltukları diğerlerini yerinden kaldırarak rahatsız etmemek adına kibarlıktan seçiliyor. Koridorlar, bacaklarını esnetmek isteyenler için ekstra alan sunduğundan, ikincil neden olarak bu açıdan tercih sebebi oluyor. Sık uçan yolculardan aldığımız bir diğer tüyo ise, uçağın sol tarafında oturmanın daha avantajlı olduğu. Bunun nedeni olarak, sol tarafta pencerelerin koltuk aralarında tam ortada olmaması sebebiyle uyurken yaslanacak bir duvar yaratmasını gösterdiler.”

Loading

Bir cevap yazın