Türkiye’de yapılabilen 11 değişik aktivite

Eşsiz doğal güzelliklere, köklü bir tarihe ve kendine has bir kültüre sahip olan Türkiye, her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Turistlerin büyük bir kısmı güney kıyılarında deniz tatilini tercih etse de, ülkemizin sunduğu turizm aktiviteleri açısından çok daha fazlasına sahip. İşte bunlardan turistleri en çok şaşırtan 11 tanesi:

1. Dakota DC-3 cinsi kargo uçağının batığını görmek için Akdeniz’in derinliklerine dalış

II. Dünya Savaşı sırasında üretilmiş olan ve uzun yıllar Türk Hava Kuvvetleri’ne hizmet eden Dakota DC-3 cinsi kargo uçağı, emekliye ayrıldıktan sonra 2009 yılında Türkiye’nin en popüler dalış noktalarından olan Kaş’ın açıklarında turizm amaçlı olarak batırılmış. Suyun yaklaşık 20 metre altında yer alan ve vatoz, caretta caretta ve ahtapot gibi deniz canlılarına da ev sahipliği yapan bu batık, su altı hayatını merak edenlere unutulmaz bir dalış keyfi yaşatıyor.

 

2. Çeşme’de rüzgar sörfü ve kitesurfing

Alaçatı

© sunriseOdyssey, Flickr (Creative Commons, CC BY-SA 2.0)

İzmir’den bir saatten kısa sürede ulaşılabilen Çeşme’nin Alaçatı beldesi, yıl boyunca esen meltem, poyraz, lodos ve gerence rüzgarları ve mükemmel doğası sayesinde, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en popüler rüzgar sörfü merkezlerinden birisi. Kitesurf tutkunlarının adresi ise bembeyaz kumu ve turkuaz denizi ile Pırlanta Plajı.

 

3. Yeni ay zamanı mavi turda yakamoza şahitlik

2007 yılında Alman Dış İlişkiler Enstitüsü tarafından dünyanın en güzel kelimesi seçilen “yakamoz”, birçok kişi tarafından ay ışığının denize vurması anlamına geliyor sanılıyor. Halbuki yakamoz aslında denizde yaşayan ve uyarıldığında ışık saçan tek hücreli deniz canlılara ve onların saçtığı ışığa deniyor. Yakamozun görülebilmesi için de ay ışığının hiç olmaması ya da çok az olması gerekiyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında, yeni ay zamanı yapılan mavi turlarda yerli ve yabancı turistler denize atlayıp hareket ederek bu büyüleyici doğa olayına şahitlik ediyor.

4. Efes’i kuş bakışı izleme

Efes

2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren antik Yunan kenti Efes, Celsus Kütüphane’sinden 25 bin kişilik tiyatrosuna kadar görülmesi gereken birçok eseri bünyesinde barındırıyor. Turistlerin birçoğu ise, oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu antik kentte saatler geçirseler de tamamını göremiyorlar. Efes’in hemen yanında yer alan Selçuk’ta hizmet veren bir firma ise Efes’in tamamını gökyüzünden görmenizi sağlayan microlight ve ultralight uçuş imkanları sunuyor.

5. Antik Likya kenti üzerinde kano turu

Kekova

Kekova ile Kaleköy arasında, M.S. 2. yüzyılda meydana gelen bir deprem sonucu Akdeniz’in masmavi sularına gömülmüş olan antik Likya kenti Simena’nın kalıntıları yer alıyor. Antik kentteki evlerin ve iskelelerin kalıntıları su yüzeyinden görülebiliyor. Su altındaki bu kayıp kenti gezmenin en keyifli yöntemi ise burada düzenlenen kano turlarına katılmak.

6. Kış sporları

Türkiye denince yabancıların aklına öncelikle güneş, deniz ve plaj tatili gelse de, ülkemiz kış sporları için de çok elverişli. İstanbul’a yakın mesafede yer alan Kartepe, Kartalkaya ve Uludağ’dan, Alpler’deki kar kalitesini sunan Erzurum’daki Palandöken ve Kars’taki Sarıkamış kayak merkezlerine kadar seçenekler oldukça fazla.

 

7. Çoruh Nehri’nde 5. zorluk derecesinde rafting

Rafting zorluk dereceleri en kolay olan 1. dereceden başlıyor ve 6. dereceye kadar devam ediyor. İşte Doğu Karadeniz’de yer alan ve Mescit Dağı’ndan başlayıp 431 km boyunca akan Çoruh Nehri, profesyonel raftingcilerin tercihi olan 5. Zorluk derecesine sahip. Yemyeşil vadiler ve köyler arasından geçen nehirde rafting yapmak için en iyi zaman ise, karların eriyip suyun hızını artırdığı Mayıs ve Haziran ayları.

8. Dalyan’da ailecek doğa macerası

Türkiye’de değeri en az bilinen köşelerinden olan Dalyan, Marmaris ve Fethiye arasında, Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alıyor. Dalyan’da ailelerin hem doğanın tadını çıkarabileceği, hem de eğlenceli vakit geçirebileceği tekne turları düzenleniyor. Tekne turlarında sazlıkların arasından, antik Likya kaya mezarlarının yanından geçiliyor, çamur banyosu yapılıyor ve caretta carettalarıyla ünlü İztuzu Plajı’nda yüzme molası veriliyor.

9. Kızılırmak lezzet yürüyüşü

Türk yemekleri

© Tim Lucas, Flickr (Creative Commons, CC BY 2.0)

Doğa yürüyüşleri konusunda deneyimli olan birçok yabancı turist, Akdeniz Bölgesi’ndeki Likya Yolu’nu hakkında fikir sahibi ancak Çorum merkezli Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu’ndan haberdar olan Türklerin bile sayısı yok denecek kadar az. Kızılırmak Havzası’ndaki tarihi ticaret ve göç yolları üzerinden geçen bu yolda eşsiz manzaralar ve tarihi eserlere tanıklık etmenin yanı sıra rotanın geçtiği Orta Anadolu köylerindeki yerel lezzetlerin tadına da bakılıyor.

10. Donmuş Çıldır Gölü’nde atlı kızak

Ardahan ve Kars sınırları içinde yer alan Çıldır Gölü, kış aylarında özellikle geceleri -20 C°’nin altına düşen havanın etkisiyle tamamen buz tutuyor. Buz tutan göl ve çevresindeki dağlar ise nefes kesici manzaralar sunuyor. Gölü ziyaret eden turistler, göl üzerinde yürüyebildikleri gibi atlı kızaklarla gezinti de yapabiliyor.

11. Rize’de kuş gözlemciliği

Kuşların göç yolları üzerinde bulunan Türkiye’deki kuş türlerinin sayısı, neredeyse Avrupa’nın toplamındaki kuş türü sayısına eşit. Rize’nin İkizdere ilçesi ve çevresi ise sahip olduğu sakallı akbaba, kızıl akbaba, kara akbaba, kaya kartalı, ürkeklik ve huş tavuğu gibi popülasyonlarıyla kuş gözlemciliği için oldukça ideal bir bölge. Kuş gözlemi için en iyi dönem ise yırtıcı kuşların göç ederken Rize’den geçtiği Mart, Temmuz ve Ağustos ayları.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak.skyscanner

Loading

Bir cevap yazın